Kraków: rozpoczął się nabór wolontariuszy, mających pomagać w organizacji prezydencji Polski w UE

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Właśnie rusza nabór wolontariuszy, którzy pomagać będą w organizacji prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Kraków będzie gospodarzem kilkudziesięciu spotkań przedstawicieli krajów członkowskich. Imprezy będą się odbywały przez całe półrocze, a ich największe natężenie przypadnie na październik.

W tym czasie Małopolskę odwiedzą tysiące osób z całej Europy: przedstawiciele rządów i instytucji, eksperci i dziennikarze. Rekrutację wolontariuszy, którzy służyć będą pomocą gościom, prowadzi Małopolski Urząd Wojewódzki.

- Prosimy by zgłaszali się do nas studenci i absolwenci, którzy będą pomagać i asystować gościom poszczególnych spotkań. Liczymy, że będzie to kilkaset osób, które pomogą nam zaprezentować miasto i region w jak najkorzystniejszy sposób. Chcemy ugościć odwiedzające nas osoby jak najlepiej – mówi Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Krakowskie uczelnie wskazały koordynatorów, które pomogą w rekrutacji wolontariuszy. Obecni na potkaniu przedstawiciele kilku uczelni, zapewniali, że studenci cieszą się, iż zostali obdarzeni zaufaniem i zrobią wszystko, by goście prezydencji wywieźli z Małopolski jak najlepsze wrażenia.

- Zachęcamy do zgłaszania się osoby, które nie boją się wyzwań, chcą poznać pracę przy organizacji międzynarodowych spotkań, posługują się językami obcymi, interesują się tematyką unijną – mówi Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy wojewody. - Do ich obowiązków będzie należało wsparcie organizacji spotkań oraz towarzyszenie delegacjom podczas ich wizyt w Krakowie. Wolontariusze będą pomagać organizatorom w punktach informacyjnych wyznaczonych na lotnisku, w hotelach, miejscach spotkań delegacji oraz w czasie wolnym delegatów i osób im towarzyszących. Nasze wymagania to: status studenta lub absolwenta studiów wyższych; znajomość języków obcych (poszukujemy osób mówiących językami UE na poziomie, który umożliwia swobodną komunikację); ogólna orientacja w tematyce UE; komunikatywność, dyscyplina, punktualność, kultura osobista; mile widziane osoby, które ukończyły kurs przewodnika po Krakowie; mile widziane osoby z doświadczeniem w kontaktach międzynarodowych (np. Erasmus). Wolontariusze mogą liczyć na możliwość zdobycia cennego doświadczenia i uczestnictwa w organizacji spotkań w ramach prezydencji Polski w Radzie UE; szkolenie z podstaw protokołu dyplomatycznego, zasad bezpieczeństwa oraz wiedzy o Krakowie; umowę o wolontariacie; certyfikat potwierdzający udział w organizacji spotkań. Pomoc wolontariuszy będzie potrzebna głównie w październiku, kiedy to w Krakowie odbędzie się kilkadziesiąt spotkań w ramach prezydencji.

Chętni mogą zgłaszać się poprzez wypełnienie ankiety na stronie internetowej http://prezydencja.malopolska.uw.gov.pl/. Ankiety będą przyjmowane do 15 kwietnia. Na początek maja zaplanowane są szkolenia dla wolontariuszy - wtedy też podpisane zostaną umowy o wolontariacie.

oprac. p/

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama