Klejnoty krakowskiego Bractwa Kurkowego w zbiorach MHK

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na promocję katalogu "Klejnoty krakowskiego Bractwa Kurkowego w zbiorach MHK" - 21 stycznia 2014 r, godz.18.00 w Pałacu Krzysztofory.

W spotkaniu promującym publikację udział wezmą: autorka - dr Grażyna Lichończak-Nurek (MHK), Henryk Kuśnierz - Prezes Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe” w Krakowie. Spotkanie poprowadzi redaktor Marcin Baran (MHK).

Podczas tego wydarzenia będzie można obejrzeć najcenniejsze zabytki Bractwa Kurkowego znajdujące się w zbiorach MHK.
Klejnoty krakowskiego Bractwa Kurkowego w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa to kolejny katalog z serii wydawnictw prezentujących kolekcje muzealne MHK.

Publikacja autorstwa dr Grażyny Lichończak-Nurek przedstawia niewielki, ale bardzo cenny, zbiór darów abdykacyjnych krakowskich królów kurkowych, które to dary tradycyjnie zwane są klejnotami. Wchodzą one w skład Kolekcji Krakowskiego Bractwa Kurkowego przechowywanej w zbiorach MHK, eksponowanej w oddziale Muzeum „Celestat”.

W katalogu Klejnoty krakowskiego Bractwa Kurkowego w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa kolekcja krakowskiego Bractwa Kurkowego ukazana jest na tle porównawczym, w odniesieniu do kolekcji innych europejskich bractw kurkowych, głównie funkcjonujących w Niemczech, gdzie bractwa strzeleckie działają szczególnie prężnie. Autorka wskazuje na liczne analogie i związki między krakowskimi i europejskimi klejnotami.

Należy również podkreślić, że książka przynosi wiele nowych ustaleń w zakresie datacji klejnotów, twórców, którzy je wykonywali, a także tła historycznego i okoliczności ich powstawania. Istotnym novum jest postawiona w katalogu hipoteza autorki dotycząca autorstwa srebrnego kura, od 1565 roku najcenniejszego klejnotu i symbolu krakowskiego bractwa, wybitnego dzieła złotniczego renesansowego Krakowa, do chwili obecnej uznawanego za dzieło nieznanego artysty.

Wstęp wolny.
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama