Szlaki Papieskie - spotkanie w Pałacu Arcybiskupów w Krakowie (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Do krakowskiej Kurii przybyły z całego kraju delegacje z miejsc, w których oznaczone zostały Szlaki Papieskie. Wśród nich byli także przedstawiciele Orawy.

W kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odprawiona została uroczysta msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. kardynał Stanisław Dziwisz - Honorowy Patron Fundacji Szlaki Papieskie.

"Szlaki Papieskie w Polsce" - tą nazwą objęte są trasy górskie i kajakowe, którymi turystycznie wędrował ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, od dziecka po wyjazd do Watykanu. Poprowadzone są najczęściej wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych. Za podstawę ich wytyczenia posłużyły wspomnienia osób wędrujących z ks. Wojtyłą, książeczki GOT, wpisy do ksiąg parafialnych i tym podobne dokumenty. Z czasem zaistniała potrzeba upamiętniania także miejsc związanych z obecnością duszpasterską ks. Wojtyły, a także pielgrzymkami Jana Pawła II.

Szlaki Papieskie powstały dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu wielu osób – parafii i gmin, z miłości do Ojca Świętego Jana Pawła II i chęci upamiętnienia jego śladów na rodzinnej ziemi. Jest to inicjatywa oddolna.

Pomysłodawcą utworzenia sieci Szlaków Papieskich na terenie całej Polski, jest Urszula J. Własiuk, obecnie prezes Fundacji Szlaki Papieskie zainspirowana słowami Jana Pawła II: „Pilnujciemi tych szlaków” (Nowy Targ 1979), oraz „dobrze by było umieścić w [mojej] biografii wszystkie trasy na których byłem, żebym tak był wrośnięty w polską ziemię” (Watykan, 1979).

Symbolicznego otwarcia i poświęcenia Szlaków Papieskich w polskich górach, a także w Beskidzie Wyspowym i Gorcach dokonał 26 maja 2003 r.w Rabce Zdroju ks. prof. Maciej Ostrowski, diecezjalny duszpasterz turystów Archidiecezji Krakowskiej.

Szlaki Papieskie są w Tatrach i na Podtatrzu, w Gorcach, Beskidzie Wyspowym, Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Niskim, na Podhalu, Orawie, w Bieszczadach, Pieninach, Beskidzie Sądeckim, Beskidzie Małym, Beskidzie Makowskim, Beskidzie Śląskim, w Pasmie Draboża, w Sudetach i Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Zdj. Łukasz Sowiński, więcej w galerii autora

s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama