Koncepcja wojny prewencyjnej w polityce zagranicznej Józefa Piłsudskiego w 1933 roku

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W nowotarskiej bursie gimnazjalnej, w piątek 27 marca o godz. 18.00 odbędzie się kolejny otwarty wykład naukowy z cyklu „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle”. Gościem marcowego spotkania będzie Pan To-masz Barabowicz, absolwent prawa UJ. Tematem wystąpienia będzie „Koncepcja wojny prewencyjnej w polityce zagranicznej Józefa Piłsudskiego w 1933 roku”.

Nie będzie to jedna z tak popularnych dzisiaj historii alternatywnych. Wariant wyprzedzającego uderzenia na Niemcy rozważano poważnie. Spróbujemy zatem przyjrzeć się preliminariom strategicznym pierwszej połowy lat 30-tych dwudziestego wieku i zastanowić się jednocześnie, czy przedsięwzięcie takie mogło mieć w ogóle jakiekolwiek szanse powodzenia. Pod tym kątem przyjrzymy się więc dotychczasowym doświadczeniom bojowym polskiej kadry dowódczej, wyposażeniu technicznemu Wojska Polskiego oraz ówczesnym możliwościom potencjalnego przeciwnika. Odnotujemy także, jak zagrożenie ze strony polskiej widziane było w samych Niemczech.

Organizatorami cyklu wykładów są: Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej w Nowym Targu. Wykłady podobnie jak w ubiegłych latach dofinansowane są Burmistrza Miasta Nowego Targu.

Tomasz Basarabowicz. Urodzony w 1966 roku, absolwent Wydziału Prawa i Admini-stracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od roku 1990 regularnie współpracuje z periody-kami poświęconymi historii wojskowości: Militaria, Militaria i Fakty, Poligon, Militaria XX Wieku, a także z czasopismami brytyjskimi oraz francuskimi. Łącznie opublikował dotąd około trzystu artykułów. Oprócz tego współpracuje z nowahistoria.interia.pl oraz polskamasens.pl. Zajmuje się także przekładami literatury historycznej. Mieszka w Krakowie.
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama