Projekcję filmu Jana Ledóchowskiego “Wujowie i Inni”

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Nowy kontrowersyjny film Jana Ledóchowskiego, prezentowany już kilkakrotnie w Warszawie, Londynie, i Paryżu.

Projekcję filmu Jana Ledóchowskiego “Wujowie i Inni”

26.03.2015, godz. 18.00
Goethe-Institut Kraków, Rynek Główny 20

----
Niezwykła historia rodu, którego ziemiański etap życia brutalnie zakończyła II wojna światowa, a powstanie PRL postawiło członków jednej rodziny wobec różnych wyborów ideologicznych, w efekcie – w przeciwstawnych obozach politycznych.

Dzieje rodziny w dramatyczny sposób naznaczyła wojna. Losy wojenne bohaterów były zmienne i tragiczne: we dworze w Małej Wsi znalazła schronienie senator RP, żydowskiego pochodzenia, w Zbydniowie SS dokonała krwawej masakry po przyjęciu weselnym, później w Powstaniu Warszawskim zginęła 22-letnia Magda Morawska.

Po wojnie, napiętnowani jako „zdrajcy i obszarnicy”, bohaterowie filmu stanęli przed wyborem nowej drogi życiowej. Rozdzieliła ich żelazna kurtyna, podzieliły odmienne poglądy polityczne. Część wybrała pracę na rzecz kraju na emigracji, inni pozostali w kraju.

Kajetan Morawski był ambasadorem w Paryżu polskiego Rządu na Uchodźstwie; Maciej Morawski był korespondentem Radia Wolna Europa - anonimowe telefony groziły mu porwaniem jego córki; Dominik Horodyński pozostał w kraju i był redaktorem naczelnym tygodnika warszawskiego „Kultura”; a Kazimierz Morawski był prezesem koncesjonowanej partii ChSS, członkiem Rady Państwa PRL, i bliskim współpracownikiem Edwarda Gierka i Wojciecha Jaruzelskiego - mówi o tym jak na Kremlu przed stanem wojennym grożono mu interwencją sowiecką.

Autor filmu rozmawia także z Anną Potocką, aresztowaną przez NKWD, i z Janem Lityńskim, wielokrotnie aresztowanym i internowanym opozycjonistą PRL.

Więcej informacji na www.ledochowski.eu/wujowie

źródło: materiał prasowy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama