Wspomnienie o Wincentym Galicy (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. W Białej Izbie Związku Podhalan odbyły się posiady góralskie, których bohaterem był doktor Wincenty Galica, Honorowy Obywatel miasta Zakopane.

W spotkaniu uczestniczyła rodzina doktora, m.in. dr Lucyna Galica-Jurecka. Spotkanie prowadził dr Józef Janczy, prezes TOPR.

---

Wincenty Galica , ur.29.10.1916 w Zakopanem, zm. 21.05.2010. Lekarz, działacz ruchu podhalańskiego, podczas II wojny światowej żołnierz Kampanii Wrześniowej 1939 roku, kurier tatrzański, więzień obozów koncentracyjnych. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku, był ranny, więziony przez armię sowiecką i niemiecką, czterokrotnie uciekał z niewoli. Od stycznia 1940 do sierpnia 1941 działał w ruchu oporu, głównie na terenie Poronina i Zakopanego, przy organizowaniu przerzutów ludzi przez Tatry na Węgry oraz jako łącznik dla kurierów tatrzańskich, sam też wielokrotnie przeprowadzał kurierów przez Tatry. Aresztowany w Poroninie przez gestapo. Więziony i torturowany w zakopiańskim "Palace", później w więzieniu w Tarnowi, a następnie w obozach koncentracyjnych (Auschwitz, Mauthausen-Gusen, Sachsenhausen).

Wrócił do Polski w roku 1946. W latach 1946–52 odbył studia lekarskie na UJ i AM w Krakowie. Pracował jako lekarz (internista i radiolog), początkowo w pogotowiu ratunkowym, a następnie w pracowni radiologicznej w Przychodni Obwodowej, później w szpitalu w Zakopanem.

Wybitny działacz Związku Podhalan, inicjator i współautor Deklaracji Ideowej ZP, przez kilka kadencji był wiceprezesem, a w latach 1973–76 prezesem ZG Związku Podhalan. Inicjator wielu cennych akcji patriotycznych, takich jak sprowadzenie prochów gen. Andrzeja Galicy do Kwatery Legionistów w Zakopanem, sprowadzenie prochów Kazimierza Przerwy Tetmajera na Pęksów Brzyzek, utworzenia Muzeum Karola Szymanowskiego w "Atmie", powstania Podhalańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Założyciel i prezes Stowarzyszenia "Muzeum Walki i Męczeństwa Palace w Zakopanem".

oprac. pk
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama