Cracowia Pany

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

„Naród Wybrany- Cracowia Pany” tak brzmi tytuł najnowszej książki wydanej przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. Jej autor Maciej Kozłowski to historyk, dziennikarz, publicysta, działacz opozycji w okresie PRL i były ambasador Polski w Izraelu. W swojej książce zastanawia się nad tym dlaczego tak się dzieje, dlaczego subkultura kibiców piłki nożnej tak podatna jest na ksenofobię i rasizm.

„W przeciwieństwie do wielu innych dziedzin życia społecznego w Polsce, sport był tym obszarem, w którym antysemickie nastroje czy retoryka były stosunkowo rzadkie, a jeśli nawet się pojawiały, to spotykały się z powszechnym potępieniem. Nie mogło być zresztą inaczej, gdy tak wielu wybitnych sportowców Żydów reprezentowało polskie barwy, a w klubach sportowych – przynajmniej do drugiej połowy lat trzydziestych – zacierały się różnice nie tylko narodowościowe, ale również klasowe”’ - pisze autor.

Kozłowski opisuje ponadto początki piłki nożnej na ziemiach polskich, pierwsze kluby i rozgrywki, przede wszystkim zaś – udział w nich i kluczową rolę mniejszości narodowych. Publikacja przygotowana przez Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ to pasjonujące spojrzenie w przeszłość, które obejmuje refleksje na temat historii Cracovii, jej nazwy, wymowy symbolicznej pasiastych strojów, a także sylwetki zawodników pochodzenia żydowskiego: Józefa Lustgartena, Ludwika Gintela i Leona Sperlinga, którzy jako reprezentanci kraju zapisali się na trwałe w polskim sporcie. Ta swoista panorama sportowej – i wielokulturowej – historii Polski stanowi również, niepozbawioną zadziwienia, próbę zrozumienia tego, co dzieje się na współczesnych stadionach

Tylko w latach 2013-2015 Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ odnotowało prawie 400 rasistowskich i antysemickich incydentów z udziałem pseudokibiców. Wśród nich znalazły się pobicia, wyzwiska, wzywające do nienawiści transparenty i okrzyki.

Anna Mączka
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama