Odkrywamy Małopolskę. Znaki w przestrzeni

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Najnowsze wydawnictwo Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, to próba opisania i pokazania Małopolski, spojrzenia na nią przez pryzmat działań człowieka w przestrzeni, czyli między innymi poprzez architekturę i sztukę. Pomysłodawcy i autorzy prowadzą czytelnika po różnych miejscach regionu, zwracając jego uwagę na te aspekty i zmiany, które są zwykle rzadko spójnie doświadczane.

Wydawnictwo „Małopolska. Znaki w przestrzeni” stanowi kontynuację serii wydawniczej, zapoczątkowanej w 2008 r. publikacją „Małopolska. Niepospolita”, a kontynuowanej rok później książką „Małopolska. Czas ludzki”. Seria w nieszablonowy sposób przełamuje język i formę „standardowych” przewodników oraz publikacji poświęconych regionom, w tym Małopolsce.

„Małopolska. Znaki w przestrzeni”, to kolejna odsłona regionu ciekawego kulturowo. Autorzy podejmują temat tzw. „dorobku urbanistycznego” w skali całego Województwa. Przybliżają i niejednokrotnie odkrywają na nowo architekturę Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem wieku XX i początku XXI, reliktów socrealizmu, dizajnu oraz sztuki w przestrzeni publicznej. Uważnie przyglądają się ciekawym zjawiskom w architekturze i przestrzeni publicznej. Wcale nie tym sztandarowym i powszechnie prezentowanym.

Publikacja podzielona jest na dwie części. Pierwsza, „Przestrzeń życia”, porusza tematy zasługujące na szczególną pamięć. Place, rynki, mury obronne miast, koncepcja Wielkiego Krakowa, Architektura Trzeciej Rzeszy oraz czasy powojenne z ich rozmachem i wizjonerstwem. Czytelnicy przeczytają o micie złotego wieku – osiedlach społecznych, o niedokończonych budowach, o architekturze modernistycznej, kościołach i uzdrowiskach, o tysiąclatkach i przedszkolach, parkach miejskich, galeriach lotnych, czyli sztuce w domach prywatnych i wielu innych zjawiskach.

Druga część zatytułowana „Przestrzeń twórców” skupia się na sztuce w przestrzeni publicznej i jej roli w kształtowaniu współczesnej kultury. Noce Muzeów, Wielkie boom, sztuka w mieście, Dekada Fotografii Krakowskiej – początek mody na fotografię, to tylko wybrane elementy kolorytu artystycznego Małopolski, z Krakowem na czele, jakie tworzą najnowszą historię. Całość publikacji wzbogacają ciekawe fotografie i ilustracje, które przedstawiają opisywane zjawiska i obiekty.

Publikacja ta jest preludium do osobistego poznania skarbów Małopolski, jest mapą, która wskazuje kierunki wędrówek i pokazuje, w którą stronę iść by odkryć coś na prawdę niesamowitego. Jej wymiar artystyczny to edytorskie przełamania szablonów – swoisty sztambuch projektanta, notatnik i „palimpsest”, taki, jak cała przestrzeń życia w Małopolsce, „oznakowana” prze jej mieszkańców.

opr. s/

źródło: Urząd Marszałkowski

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama