44 Ogólnopolski Rajd Górski Szlakami Obrońców Granic

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W dniach 21 – 27 czerwca zorganizowany zostanie 44 Ogólnopolski Rajd Górski Szlakami Obrońców Granic, objęty honorowym patronatem przez Ministra Spraw Wewnętrznych. W tym roku rajd odbędzie się w Gorcach.

- Mamy nadzieję, że znajdziecie czas na na wycieczkę w góry i spotkanie z przedstawicielami służb mundurowych w tym Straży Granicznej, Policji, Wojska Polskiego oraz przedstawicielami organizacji turystycznych, paramilitarnych, młodzieży zrzeszonej w organizacjach harcerskich, turystycznych i szkolnych - zaprasza kpt. SG Katarzyna Walczak, racznik prasowa Komendanta Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej.

W tym roku rajd odbędzie się w Gorcach – paśmie górskim leżącym w Beskidach Zachodnich, graniczącym z Beskidem Wyspowym i Beskidem Sądeckim, Kotliną Nowotarską i Pieninami, Beskidem Orawsko – Podhalańskim oraz Kotliną Rabczańską. Szlaki tegorocznego rajdu zostały wyznaczone w większości na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego.

Głównym celem rajdu jest uczczenie pamięci żołnierzy i funkcjonariuszy poległych w ochronie granic państwowych Polski, ale również poznanie piękna przyrody i kultury Gorców oraz zasad ekologicznego współistnienia, doskonalenie umiejętności uprawiania kwalifikowanej górskiej turystyki pieszej i rowerowej, propagowanie uprawiania sportów obronnych, w tym nabywanie umiejętności orientowania się oraz poruszania w trudnym górskim terenie.

Ogólnopolski Rajd Górski Szlakami Obrońców Granic to cykliczne przedsięwzięcie o wieloletniej, godnej kultywowania tradycji, którego celami są między innymi uczczenie pamięci żołnierzy i funkcjonariuszy formacji granicznych poległych w ochronie granic naszej Ojczyzny oraz integracja środowiska służb mundurowych Straży Granicznej, Policji, Wojska Polskiego i środowisk cywilnych, w tym emerytów i rencistów formacji mundurowych.

- To także wspaniała impreza turystyczna o wymiarze ogólnopolskim, w której rok rocznie bierze udział około 300 osób, kształtująca i propagująca zasady bezpieczeństwa, doskonaląca umiejętności uprawiania górskiej turystyki pieszej i rowerowej, która od wielu lat konsoliduje środowisko służb mundurowych w tym Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego, ze środowiskiem cywilnym. Tradycyjnie od wielu lat w Rajdzie biorą udział, prócz funkcjonariuszy i żołnierzy, przedstawiciele organizacji turystycznych, paramilitarnych, a co cieszy najbardziej, dużo młodzieży zrzeszonej w organizacjach harcerskich, turystycznych i szkolnych, której nieobce są tradycje formacji granicznych, pamięć o bohaterach w mundurach, ale także poszanowanie naszej pięknej ojczystej przyrody - dodaje rzecznik prasowa Komendanta Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej.

Tegoroczny Rajd organizowany jest pod hasłami szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Wszystkich uczestników Rajdu wyposażeni zostaną w „niezbędnik ratownika” – praktyczny brelok umożliwiający samodzielne prowadzenie skutecznej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Podczas trwania Rajdu przeprowadzone zostaną cykle szkoleń w zakresie zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej z wykorzystaniem fantoma do szkolenia w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz „niezbędnika ratownika”. Szkolenia adresowane będą do wszystkich uczestników Rajdu. Ich podsumowaniem będzie pokaz prowadzony przez wykwalifikowanych ratowników medycznych z udziałem ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz patrolu Straży Granicznej przy schronisku górskim PTTK na Starych Wierchach na jednej z tras Rajdu.

Uroczyste zakończenie Rajdu połączone z wręczeniem nagród odbędzie się 26 czerwca około godziny 17.00 na terenie ośrodka Ostoja Górska Koninki, Poręba Wielka - Koninki 251, gdzie mieścić się będzie baza Rajdu.

opr.s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama