Odsłonięcie Tablicy Pamięci mjr Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko”

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

We wtorek 30 czerwca o godz. 1730 w Osielcu zostanie odsłonięta Tablica Pamięci poświęcona Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. „Łupaszko”.

Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica” zaprasza wszystkich miłośników historii dla, których słowa Bóg Ojczyzna Honor i Żołnierze Wyklęci nie są obojętne na uroczystości poświęcone mjr Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce” w 67 rocznice jego aresztowani w Osielca koło Jordanowa.

Podczas rozmowy członków PGRH ZP „Błyskawica” z panią Lidią Lwow ps. „Lala” , która była łączniczką i towarzyszką życia „Łupaszki” dowiedzieliśmy się o ich przybyciu na Podhale i  aresztowaniu.

Pani Lidia powiedziała, że po przyjeździe na Podhale ukrywali się Zakopanem, Jordanowie i Chabówce potem trafili do Osielca. Mówiła, że dokładnie pamięta swój pobyt w Chabówce i kilkakrotne spacery po uzdrowisku w Rabce. Powiedziała, że gdy będzie w Chabówce to bez problemu w skarze dom w, którym mieszkała ze swoim narzeczonym. Po przyjeździe do Osielca zamieszkali na skraju wioski u państwa Bazinskich.

30 czerwca 1948 roku UBP wytropiło i aresztował mjr Zygmunta Szendzielarza, który w tym czasie przebywał w miejscowości Osielec. Uzyskawszy od jednego z aresztowanych konspiratorów wileńskich informację o przypuszczalnym miejscu pobytu mjr „Łupaszki”.

MBP wysłało do Osielca specjalną grupę funkcjonariuszy dowodzonych przez mjr Wróblewskiego. Opracował on plan schwytania mjr Szendzielarza żywcem.

Udając pościg za ściganym partyzantem grupa operacyjna przeszukiwała  wszystkie gospodarstwa po czym wkroczyła do gospodarstwa Bazińskich gdzie kwaterował „Łupaszko” i zaczęli „mimochodem” sprawdzać personalia wszystkich domowników. Pozwoliło to bez problemu ująć Z. Szendzielarza i L. Lwow.

„Łupaszko” najpierw trafił do Myślenic, a później do Krakowa. Następnego dnia przewieziono go samolotem do Warszawy i umieszczono na ulicy Koszykowej, gdzie mieściło się Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Po wstępnych przesłuchaniach został osadzony w więzieniu Mokotowskim przy Rakowieckiej, w Pawilonie X, gdzie przebywał do 8 lutego 1951 roku. Był przesłuchiwany około pięćdziesięciu razy. Najprawdopodobniej nie torturowano go, ponieważ los „Łupaszki” był już przesądzony.

Mjr Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszko" podobnie jak mjr Józef Kuraś "Ogień" walczyli o Wolną i Niezależną Polskę z Niemieckim i Rosyjskim okupantem.

Obaj zostali pochowani przez komunistów w nieznanych mogiłach i to obaj byli najwybitniejszymi dowódcami podziemia niepodległościowego drugiej konspiracji w Polsce.

Swoją obecnością w Osielcu uczcijmy pamięć mjr "Łupaszki" przed Tablica Pamięci poświęconej dowódcy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

W galerii część niespotykanych zdjęć mjr "Łupaszki" na Podhalu.

Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych ZP "Błyskawica. Więcej: www.ludzieognia.rabka-net.pl
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama