Włoskie źródła. Międzynarodowy Festiwal Barokowe Eksploracje (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Dworek Gościnny w Szczawnicy stał się miejscem wielkiego święta dla melomanów. Licznie przybyli goście byli świadkami pierwszego koncertu inaugurującego Międzynarodowy Festiwal „Barokowe Eksploracje”. Jest to już piąta edycja imprezy. Tym razem temat przewodni brzmi „Włoskie źródła”.

W programie koncertów festiwalowych, odbywających się w lipcu i sierpniu znajdą się m.in. utwory wczesnobarokowe, rozbrzmiewające na przełomie XVI-XVII w Wenecji, Rzymie i Mediolanie: Monteverdiego, Cacciniego, Gabrielich, Castello zestawione z utworami wybitnych polskich kompozytorów: Mikołaja Zieleńskiego i Marcina Mielczewskiego, znakomicie uprawiających styl włoski. Program „Włoskie źródła” zostanie zaprezentowany podczas festiwalowego tournee (Szczawnica - Czerwony Klasztor (SK) - Humpolec (CZ).

Podczas festiwalu wystąpi międzynarodowy skład muzyków: kontratenor Jan Jakub Monowid i tenor Zoltan Megyesi, Szczawnicki Chór Kameralny, orkiestra barokowa Musica Aeterna Bratislava pod kierownictwem Petera Zajicka. Całość poprowadzi Agnieszka Żarska – dyrygent i dyrektor artystyczny Festiwalu.

W czwartek w niezwykłym miejscu - Kaplicy na Zamku w Starej Lubovni na słowackim Spiszu można było wysłuchać muzyki w stylu włoskim Gottfrieda Fingera, urodzonego w Ołomuńcu na Morawach, kompozytora - kosmopolitę, działającego ponadto w Anglii i Niemczech. Utwory Fingera w zestawieniu z kompozycjami Corellego i Scarlattiego wykona czeski wirtuoz violi da gamba Petr Wagner wraz z zespołem Ensemble Tourbillon.

Wydarzeniem szczególnym tegorocznych Barokowych Eksploracji będzie spektakl operowy „Armida” – późnobarokowa opera z 1766 r., z muzyką Giuseppe Scarlattiego i librettem: Marco Coltelliniego na podstawie „Jerozolimy wyzwolonej” Torquato Tasso. Opera została napisana dla Księcia Schwarzenberg, właściciela zamku Ceski Krumlov. Produkcję zaprezentują czescy soliści: Alice Martini, Lucie Rozsnyó, Jaroslav Březina , orkiestra barokowa Musica Florea Praha oraz Hartig Ensemble (Tańce trzech stuleci), całość pod dyrekcją Marka Stryncla. Spektakl odbędzie się w sali głównej Dworku Gościnnego w Szczawnicy.

Jak co roku, również tym razem organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych. Dla dzieci odbędą się interaktywne zajęcia pt.: “Spacer z Berninim. Wędrówki po barokowym Rzymie“, które poprowadzi Ewa Jałochowska, autorka książki pt.: „Historia Sztuki dla dzieci i rodziców“. Spotkania odbędą się w Szczawnicy oraz Niedzicy. Pierwsze spotkanie odbędzie się już w najbliższą sobotę.

Organizatorem Festiwalu jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, współorganizatorem Fundacja Andrzeja Mańkowskiego, Partnerem strategicznym: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, mecenasem: Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica. Festiwal został zorganizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej, Ministerstwa Kultury Republiki Słowackiej, ZEW Niedzica S.A., Muzeum w Czerwonym Klasztorze, Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy, Instytutu Słowackiego w Warszawie, Instytutu Polskiego w Bratysławie, oraz Czeskiego Centrum w Warszawie.

Program festiwalu:

KONCERTY:
"Włoskie źródła”
Zaprezentowane zostaną utwory takich kompozytorów jak Monteverdi, Cima, Castello, Bassani, Caccini, Zieleński, Mielczewski

4 lipca (sobota) - Humpolec-kościół pw. św. Mikołaja, godz. 20.00
w ramach Festiwalu Musica Figurata
wykonawcy:
Jan Jakub Monowid-kontratenor, Zoltan Megyesi –tenor,
Marian Kuzl-cornetto ,Radovan Vasina -cornetto
Ondrej Sokol - puzon, Pavel Novotný - puzon,
Jan Nosek - puzon
orkiestra barokowa Musica Aeterna Bratislava, kierownictwo art. Peter Zajicek
Szczawnicki Chór Kameralny - dyr. Agnieszka Żarska
"Gottfried Finger:
Nel gusto Italiano”
Muzyka w stylu włoskim na violę da gamba

2 sierpnia (niedziela) - Stara Lubovna (SK), Kaplica zamkowa, godz. 19.00
wykonawcy:
Petr Wagner - viola da gamba solo
Ensemble Tourbillon
Hana Fleková - viola da gamba
Jan Čižmář - theorba & gitara barokowa
SPEKTAKL OPEROWY:
"Armida "
Dramma per musica in due atti, 1766
Muzyka: Giuseppe Scarlatti, libretto: Marco Coltellini
(z archiwum zamku w Ceskim Krumlowie)

19 sierpnia (środa) - Szczawnica-Dworek Gościnny, godz. 19.00
wykonawcy:
Armida (soprán) – Alice Martini
Rinaldo (soprán) – Lucie Rozsnyó
Ubaldo(tenor) – Jaroslav Březina
Nymfy, Fúrie – Michaela Bartlová, Barbora Dastychová,
Blanka Ferjentsik Wernerová (Hartig Ensemble – Tance a balety tří století)

Tekst i zdj. Joanna Dziubińska
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama