Paryska rewia zagości na deskach Teatru Variete (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Po raz pierwszy od czasów zakończenia drugiej wojny światowej Kraków będzie mógł podziwiać prawdziwą paryską rewię! Specjalnie dla widzów Krakowskiego Teatru VARIETE światowej sławy artystka rewiowa Aleksandra Kedzierska Fontaine zaprezentuje wraz ze swoim paryskim zespołem rewię na najwyższym poziomie. Twórcy i Dyrekcja Teatru zapraszają krakowian i turystów w dniach 16-26 lipca na Nocne Variete.

Autorką i choreografką półtoragodzinnego widowiska "Marzenie" (Le Reve) jest artystka rewiowa Aleksandra Kedzierska Fontaine, mieszkająca w Paryżu Polka. Współtwórca scenariusza Paweł Zbierski zaznaczył, że telewizja francuska określa artystkę z Polski mianem "bogini".

Twórczyni i gwiazda stworzonego specjalnie dla krakowskiego teatru spektaklu „Marzenie" swoje pierwsze kroki stawiała w szkole baletowej w Gdańsku. W wieku 16 lat rozpoczęła swą światową karierę, najpierw jako tancerka w zespole ItDansa w Barcelonie, a następnie w Paryżu, gdzie zdobyła prestiżowy tytuł Artysty Republiki Francuskiej, występując między innymi jako solistka w paryskim Lido. Razem ze swoim zespołem podbiła światowe sceny prezentując rewię.
Teraz wraca do Polski, aby pod Wawelem w Krakowskim Teatrze VARIETE pokazać swój spektakl „Le Rêve" (Marzenie).

Spektakl ten będzie prawdziwym widowiskiem teatralno-tanecznym, którego polski widz dawno nie widział.

Podczas konferencji podsumowującej miesiąc funkcjonowania najmłodszego krakowskiego teatru Dyrekcja i Artyści poinformowali, że musical „Legalna Blondynka" obejrzało już 4900 widzów. Najstarszy z nich miał 86 lat, zaś najmłodszy 12 lat. Ilość puszczonych oczek w rajstopach aktorek – nikt tego nie wie(dużo więcej, niż 100). Podczas prób jedna osoba zadzwoniła ze skargą o zbyt głośne jej wykonywanie.
Po przerwie wakacyjnej spektakl wróci na deski teatru (12 września).

Rewia (z francuskiego la revue), to widowisko teatralno-taneczne, które czerpie z różnych estetyk i gatunków, m in. teatr, opera, operetka, czy balet. Wykorzystuje także elementy gry aktorskiej, tańca i śpiewu. Charakteryzuje się przepychem dekoracji, kostiumów oraz jest rodzajem sztuki eleganckiej, pełnej gracji i subtelności.

Tekst i zdj. Tomasz Cichocki
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama