Ruszyła kolejna edycja turnusów opiekuńczych

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wiele osób wymaga stałej opieki. Bliscy są przy nich nieraz 24 godziny na dobę i pielęgnują ich z pełnym poświęceniem oraz oddaniem. W takich sytuacjach niejednokrotnie brakuje czasu i możliwości, by pozałatwiać swoje sprawy – pójść do lekarza, wyremontować mieszkanie czy zwyczajnie odpocząć. Opiekunom i rodzinom potrzebna jest chwila przerwy od codziennych obowiązków, a jednocześnie gwarancja, że gdy oni będą zajmować się swoimi sprawami, ich podopieczni będą mieli świetną opiekę. Temu celowi mają służyć turnusy opiekuńcze, których kolejna edycja właśnie ruszyła.

Idea narodziła się klika lat temu, w 2008 r. Podczas dwutygodniowego pobytu na turnusach opiekuńczych uczestnikom zapewniana jest rzetelna, fachowa, całodobowa opieka, pomoc medyczna i pielęgniarska z uwzględnieniem wszelkich zaleceń lekarskich czy choćby dietetycznych.

Uczestnikami turnusów opiekuńczych mogą być osoby wymagające stałej całodobowej opieki, w szczególności z porażeniem mózgowym, z chorobami neurologicznymi (stwardnienie rozsiane), cierpiące na zespół otępienny typu Alzheimer, osoby autystyczne, niedołężne, z ograniczoną sprawnością ruchową organizmu i poważnie chore somatycznie, niejednokrotnie nowotworowo.

Dotychczas turnusy opiekuńcze były finansowane w całości lub częściowo z budżetu Wojewody Małopolskiego. Od 1 lipca 2015 do 31 grudnia 2016 roku, we współpracy z podmiotami pozarządowymi oraz 96 małopolskimi gminami, które przystąpiły do projektu, prowadzona jest kolejna edycja turnusów opiekuńczych. Na wykonanie zadań objętych konkursem Wojewoda Małopolski przeznaczył łącznie 438 750 zł (na 2015 r. – 148 500 zł, na 2016 r. – 290 250 zł).

Dzięki tym pieniądzom będzie możliwe zorganizowanie dwutygodniowych turnusów opiekuńczych dla 585 osób (od 1 lipca do 31 grudnia 2015 roku – dofinansowanych zostanie 198 turnusów, natomiast od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku – 387 turnusów).

W ramach ostatniego otwartego konkursu ofert dla podmiotów pozarządowych do realizacji tego programu opieki krótkoterminowej wyłonione zostały Fundacja na rzecz Chorych na SM im. bł. Anieli Salawy z Krakowa oraz Stowarzyszenie im. Doktora Edmunda Wojtyły z Wadowic. Opieka ta będzie więc w pełni fachowa – taka, jakiej oczekują rodziny chorych.

Od 2008 roku do 30 czerwca 2015 r. na turnusy wyjechało prawie 2 tysiące osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. Dzięki temu, że do projektu w 2014 roku włączyły się samorządy, ofertę będzie można poszerzać. Co istotne, tych gmin, które chcą współpracować, jest coraz więcej. Rok temu turnusy opiekuńcze Urząd Wojewódzki współorganizował z 71 gminami, dziś jest ich już 96.

O możliwość skorzystania z pomocy w postaci turnusów opiekuńczych, w tym przede wszystkim o dokładne terminy dwutygodniowych pobytów oraz druki zgłoszeniowe, osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, ich rodziny lub opiekunowie powinni pytać bezpośrednio organizatorów wyłonionych w otwartym konkursie ofert lub w ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej uczestnictwem w programie.

Więcej szczegółów: http://muw.pl/default.aspx?page=turnusy_opiekuncze

opr.s/

źródło: Biuro prasowe wojewody małopolskiego

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama