Czworonożni funkcjonariusze SG

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W Straży Granicznej pełni służbę 236 czworonożnych funkcjonariuszy. Wykonują zadania patrolowo-obronne, szukają narkotyków, materiałów wybuchowych, broni, wyrobów tytoniowych, a także biorą udział w poszukiwaniu osób zaginionych. I odnoszą sukcesy.

Psy mają swój własny kodeks pracy, zgodnie z którym mają zapewnioną opiekę weterynaryjną, regularne badania i szczepienia, 8-godzinny dzień służby i przynajmniej 8-godzinny wypoczynek po pracy. Służą w formacji od 8 do 10 lat.

Zakupy psów do Straży Granicznej realizowane są 2 lub 3 razy w roku, w zależności od potrzeb jednostek organizacyjnych SG, możliwości szkoleniowych ośrodka oraz liczby funkcjonariuszy-przewodników zakwalifikowanych na szkolenia.

Warunki, jakie musi spełniać pies, by móc pełnić służbę w szeregach Straży Granicznej, to:
• wiek od 12 do 24 miesięcy,
• bardzo dobry stan zdrowia oraz brak wad dyskwalifikujących do służby,
• predyspozycje do służby (w zależności od specjalności),
• aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie,
• mikroczip lub czytelny tatuaż,
• dokument potwierdzający pochodzenie psa (metryka lub rodowód).

Przy doborze psów do służby sprawdzane są cechy użytkowe psa, takie jak ciętość, wytrzymałość, odwaga czy karność. Sprawdza się m.in. reakcję na bodźce zewnętrzne (hałas, głośne dźwięki), reakcję na osoby postronne, chęć do gryzienia i trzymania w zębach przedmiotów, wrodzony zapał do aportowania oraz zachowanie w różnych pomieszczeniach i na różnym podłożu.

Preferowane rasy psa to: owczarek niemiecki, owczarek belgijski, labrador retriever, foksterier szorstkowłosy, terier walijski niemiecki terrier myśliwski, posokowiec bawarski, sznaucer średni, golden retriever, cocker spaniel, airedale terier, sznaucer olbrzym czy owczarek holenderski.

Psy przechodzą szkolenie w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych w Lubaniu. Trwa ono od 4,5 do 6 miesięcy, w zależności od specjalności w jakiej pies jest szkolony.

Szereg obowiązków spoczywa również na przewodniku, który m.in. ma obowiązek uczestniczyć w szkoleniach doskonalących (6 godzin tygodniowo) oraz raz w roku lub raz na dwa lata w kursie doskonaląco-atestacyjnym.

Po zakończeniu służby w Straży Granicznej pies odchodzi na emeryturę, czyli pod opiekę swojego przewodnika.

opr.s/ zdj. Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG

źródło: Straż Graniczna

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama