Nowy film Wojciecha Jachymiaka „Prawo i przywileje pasterskie”

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. W środę, 15 lipca br. o godzinie 18.00 w Zakopiańskim Centrum Informacji im. Heleny Modrzejewskiej (ulica Kasprusie 35a) będzie można obejrzeć nowy film Wojciecha Jachymiaka zatytułowany „Prawo i przywileje pasterskie”. Prapremiera tego dokumentalnego obrazu miała miejsce w grudniu ubiegłego roku w Ludźmierzu.

Natura pasterska to wolność. Film Prawo i przywileje pasterzy jest spojrzeniem na naszą cywilizację przez pryzmat górali. Pasterze byli naturalnymi strażnikami gór. W zamian mogli gospodarować te niedostępne tereny. Ta wzajemność relacji to najstarsze prawo człowieka: ja tobie coś daję - ty masz mi to zwrócić. Nie możesz być dłużnikiem, bo tak mówi prawo.

Film opowiada o niezwykłych cechach Wołochów, które były wykorzystywane zarówno do celów gospodarczych jak i wojskowych. Prawo, którymi się posługiwali Wołosi było gwarantem utrzymania bezpieczeństwa i regulacji zasad między sobą i państwem. W filmie pojawia się „mocny” głos baców: Jarosława Buczka, Piotra Kohuta, Kazimierza Furczonia, którzy próbują powrócić do dawnej, wołoskiej tradycji pasterskiej. Antropolog kultury - Małgorzata Kiereś kreśli obraz harmonii człowieka i górskiego krajobrazu, a jednocześnie przedstawia zagubionego człowieka poszukującego własnego miejsca na świecie. Na tym koncentruje się reżyser filmu – Wojciech Jachymiak.

Film powstał w ramach programu Filmoteka Małopolska- promocja Małopolski przez film dokumentalny. Po filmie wystąpią niektórzy jego bohaterowie: Piotr Kohut i Józef Michałek, którzy opowiedzą o wędrówkach pasterskich przez Karpaty.

Tego dnia odbędzie się również finisaż wystawy fotograficznej „Redyk Karpacki 2013”, która prezentowana jest od 15 maja do 15 lipca bieżącego roku w ZCE. Fotografie przedstawiają ciekawe, a czasem charakterystyczne miejsca w Rumunii, na Ukrainie, w Polsce i Czechach, przez które wędrowali pasterze karpaccy wiosną i latem 2013 roku. Międzynarodowy projekt „Redyk Karpacki” przygotowany przez Fundację „Pasterstwo Transhumancyjne” obejmował kraje związane z masywem Karpat - Rumunię, Ukrainę, Polskę, Słowację i Czechy, a jednocześnie związane z wielowiekową tradycją pasterską.

Przejście „Łukiem Karpat” było współczesnym przypomnieniem dawnej wędrówki Wołochów - tworzeniem polan, osad, szałasów, szlaków wypasu - czyli tworzeniem gospodarki pasterskiej w górach. Tak też się stało w Tatrach i na Podhalu. Dowodem na to są podhalańskie wioski, np. Murzasichle, Ząb czy Dzianisz czy polany w Tatrach, np. Kalatówki, Kopieniec, Rusinowa.

Wystawa prezentuje kilkadziesiąt fotografii wykonanych przez promotorów projektu – Józefa Michałka i Adama Kitkowskiego oraz sprzęty pasterskie, np. kiernicki, ferule, wałaski i sprzęty z gazdówki, np. ostrewki, warcule.
Wieczór uprzyjemni również Łódzkie Trio Kameralne.

Zapraszamy na to wydarzenie - wstęp wolny.

Adam Kitkowski
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama