Władze Małopolski przekazały szpitalowi ECMO

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Przenośny system ECMO, czyli sztuczne płuco-serce, trafiło do Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. To pierwszy w Małopolsce przenośny sprzęt do ratowania życia pacjentów głęboko wychłodzonych czy z ciężką niewydolnością krążeniowo – oddechową, np. po wydobyciu spod lawiny.

Przenośne ECMO to małe urządzenie, które można zabrać na pokład śmigłowca lub karetki. Umożliwia natychmiastową pomoc w sytuacjach, kiedy liczy się każda minuta: np. podczas wypadków masowych, katastrof czy wypadków w górach. Sprzęt został kupiony za 300 tys. zł, które przekazał Zarząd Województwa Małopolskiego. Szpital dopłacił 19 tys. zł.

W Krakowskim Szpitalu Specjalistyczny im. Jana Pawła II uroczyście przekazano płuco – serce w ręce lekarzy z Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej. Obecni byli przedstawiciele władz województwa – marszałek Marek Sowa i wicemarszałek Wojciech Kozak, na uroczystość przyjechał także minister zdrowia prof. Marian Zębala.

– Gratuluję Państwu, bo do Małopolski trafił najnowocześniejszy sprzęt, który uratuje życie wielu ludzi – chwalił w piątek minister zdrowia, wspominając o walce o życie Adasia, która wzbudziła podziw nie tylko w kraju, ale i na świecie. – Nie zapominajmy, że ECMO ma niezwykle uniwersalne zastosowanie. Dzięki tej metodzie można leczyć nie tylko pacjentów w stanie głębokiej hipotermii, ale też tych z rozległymi zatorami czy głębokimi wstrząsami toksycznymi – dodał prof. Marian Zębala.

Jak mówił z kolei marszałek Marek Sowa – postawa lekarzy z Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej udowadnia, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych.

– Historia każdego z Państwa pacjentów, to opowieść o ogromnej walce o ludzkie życie i szczęściu z powrotu do zdrowia. To wspaniałe, że u Państwa nie istnieje słowo „nie da się” – mówił z nieukrywaną dumą marszałek Marek Sowa dodając, że w ostatnim czasie władze Województwa Małopolskiego zainwestowały ogromne sumy w ratownictwo – 300 tysięcy złotych przekazanych na ECMO to kropla w morzu, ale za to jak ważna! Wierzę, że dzięki temu urządzeniu uratują Państwo jeszcze wiele osób – zakończył marszałek Małopolski.

Płucoserce jest używane w przypadku hipotermii, gdy zachodzi konieczność pozaustrojowego natleniania krwi, np. podczas zatrucia lekami, ciężkiego poparzenia czy ciężkiej postaci grypy. Największą zaletą przenośnego płuco – serca jest możliwość rozpoczęcia leczenia natychmiast i uniknięcia ryzykownego transportu w przypadku pacjentów w ciężkim stanie.

opr.s/

źródło: UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama