W Krakowie odbyła się VI edycja konkursu na najpiękniejszy bukiet pt. "Cudowna Moc Bukietów" (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Organizatorzy stawiali sobie za cel kultywowanie tradycji tworzenia bukietów zielnych w święto Matki Boskiej Zielnej, przypadające na 15 sierpnia, w atrakcyjnej formie konkursu.

Impreza odbyła się na płycie Małego Rynku. Jej głównym elementem była rywalizacja pomiędzy bukietami wykonanymi własnoręcznie przez uczestników.

W zabawie, którą prowadziła Lidia Jazgar - mógł wziąć udział każdy - zarówno dzieci, jak i dorośli. Dla tych pierwszych została przygotowana osobna kategoria. Celem akcji było również zachęcenie najmłodszych do podtrzymywania tradycji przodków. Dla zwycięzców w każdej kategorii przewidziano atrakcyjne nagrody pieniężne lub rzeczowe oraz nagroda główna w postaci studyjnego wyjazdu do Brukseli.

Po prezentacji bukietów wystąpił Jan Wojdak z zespołu "Wawele".

Tekst i zdj. Tomasz Cichocki
----
Święto Matki Boskiej Zielnej

Katolicy obchodzą dziś uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta ma swoją liturgiczną wigilię, podczas której celebruje się specjalną Mszę Świętą o tajemnicy Wniebowzięcia. W mszalnej prefacji dziękujemy za to, że „dzisiaj została wzięta do nieba Bogurodzica Dziewica. Ona pierwsza osiągnęła zbawienie i stała się wizerunkiem Kościoła w chwale, a dla pielgrzymującego ludu źródłem pociechy i znakiem nadziei. Nie chciałeś bowiem, aby skażenia w grobie doznała Dziewica, która wydała na świat Twojego Syna, Dawcę wszelkiego życia”. Od końca X wieku z uroczystością Wniebowzięcia łączy się błogosławieństwo ziół leczniczych. Zwyczaj ten nawiązywał do starej tradycji wschodniej, która święto 15 sierpnia łączyła z błogosławieniem pól . Uroczystość 15 sierpnia „dawniej obchodzona jako dzień Matki Bożej Dożynkowej. Tego dnia lud przynosząc wiązanki zbóż, owoców i roślin dziękował Matce Bożej Wniebowziętej za pomoc w ciężkiej pracy na roli, za opiekę na ludźmi i ich plonami. Prawdę tę wyrażały też legendy. Jedna z nich mówiła, że Matka Boża uciekając z Dzieciątkiem do Egiptu pomogła napotkanemu rolnikowi w sianiu pszenicy. Siew był cudowny, wspaniały. Rzucone w rolę ziarno od razu kiełkowało, rosło i było gotowe do żniwa. Nadjechali ścigający Świętą Rodzinę żołnierze Heroda i zapytali rolnika, czy widział młodą niewiastę z dzieckiem. Odpowiedział, że tak, ale było to wtedy, gdy siał pszenicę. Rozgniewani pojechali dalej. Uroczystość Wniebowzięcia umacnia w nas nadzieję, że jako zbawieni znajdziemy się w domu Ojca w niebie. Wdzięczni Bogu i Jego Matce, przynosząc do poświęcenia wiązanki kwiatów, zbóż, roślin, warzyw, mamy nadzieję, że kiedyś, w wieczności, Maryja przedstawi nas Bogu z naręczem dobrych uczynków, pięknego naszego życia zgodnego z wyznawaną wiarą i przykazaniami.
opr am
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama