Zakończyły się Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Finałem dorocznego festiwalu polskiej kultury ludowej była Sabałowa Noc. W jej trakcie odbyło się pasowanie na Zbójnika oraz uhonorowanie tytułem Wiyrchowyj Orlicy.

W ciepłą, sobotnią noc do grona zbójeckiej braci zostali przyjęci: Wojciech Bucki, Marian Kikla, Robert Kowalczyk, Wiesław Leśniakiewicz i Władysław Piszczek, zaś do grona Wiyrchowych Orlic dołączyły: Teresa Remiasz, Stanisława Szostak-Berda i Izabela Zającówna.

Wcześniej, bo o godzinie 14 wokół Domu Ludowego zapachniało regionalnymi potrawami przygotowanymi przez bukowiańskie zakłady gastronomiczne oraz bukowiańskie gaździny, wśród których były również członkinie reaktywowanego niedawno Koła Gospodyń Wiejskich z Bukowiny Tatrzańskiej.

Po południu przyszedł czas na imprezę plenerową na Wierchu Rusińskim, która rozpoczęła się pełnym energii koncertem zespołu „Annutara” z Gdyni. „Ahaju – Fusion z Boliwii – kolejny gość tegorocznej Sabałowej Nocy porwał zgromadzoną publiczność w rytmy andyjskiego folku. Niemiecki zespół Polkaholix zagrał oryginalną odmianę polki połączoną z dźwiękami rocka, ska oraz folku.

Niedziela była dniem ogłoszenia wyników i wręczenia nagród najlepszym uczestnikom Podczas 49. Sabałowych Bajań jury oceniło 149 punktów programu we wszystkich konkursach i kategoriach regulaminowych, w tym: 33 gawędziarzy, 49 instrumentalistów, 27 śpiewaków solistów, 38 grup śpiewaczych i 2 starostów weselnych z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz 2 wykonawców ze Słowacji. Główne nagrody Grand Prix w postaci „Bukowiańskiego Buka” otrzymali: Maria Markiewicz z Porąbki k. Dobrej za wybitną prezentację gawędy, Józef Różyński z Bochni, który zagrał na heligonce, Zofia Sordyl z Korbielowa oraz grupa śpiewacza męska z Zespołu Regionalnego „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju za wybitną prezentację pieśni.

Józef Słowik, zdjęcia Wojciech Kubina - Bukowiańskie Centrum Kultury
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama