"Armida" - na zakończenie Barokowych Eksploracji (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

SZCZAWNICA. W Dworku Gościnnym odbyło się piąte, ostatnie już spotkanie w ramach cyklu Barokowe Eksploracje. Tegoroczna edycja festiwalu nosiła tytuł "Włoskie źródła".

Koncerty oraz spektakle odbywały się w szczawnickim Dworku Gościnnym, kościele pw.św.Antoniego w Czerwonym Klasztorze na Słowacji oraz w kościele pw. św.Wita w Pelhrimov w Czechach. W ramach cyklu można było skorzystać również z zajęć interaktywnych dla dzieci pt. Spacer z Berninim. Organizacją wydarzenia zajął się Szczawnicki Chór Kameralny, natomiast współorganizatorem była szczawnicka Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Cały cykl odbył się dzięki wsparciu Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica oraz Województwa Małopolskiego i Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej.

W środowy wieczór na scenie teatralnej Dworku Gościnnego odbyła się polska premiera czeskiej opery pt „Armida”. Licznie zgromadzoną publiczność przywitała Agnieszka Żarska - pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny festiwalu oraz współzałożycielka Szczawnickiego Chóru Kameralnego. - Dzisiaj nadszedł czas na finał 5 edycji Barokowych Eksploracji. Mam przyjemność zaprezentować wspaniałych muzyków, którzy przedstawią dla Państwa operę „Armidę”, którą sami wynaleźli w archiwach zamku Čzeskỳ Krumlov i przywrócili publiczności. Jesteśmy świadkami polskiej premiery spektaklu - mówiła.

Libretto „Armidy” napisał włoski poeta i śpiewak Marco Coltellini, a muzykę skomponował Gisuppe Scarlatti. Libretto zostało oparte na słynnej epopei renesansowej Torquato Tasso pt. „Jerozolima wyzwolona”. Opera traktuje o miłości, przyjaźni, obowiązku wobec ojczyzny i dylematach z tym związanych. W rolę tytułowej Armidy wcieliła się Alice Martyni. Po wspaniałym spektaklu publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco. Szkoda, że to już ostatnie spotkanie z Festiwalem Barokowe Eksploracje. Z niecierpliwością czekamy na następny sezon za rok.

Weronika Błażusiak, zdj. Joanna Dziubińska
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama