Hołd górom (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. Kulminacyjnym momentem Jubileuszu 80-lecia „Święta Gór” był symboliczny hołd złożony górom - zorganizowany na wzór tego, który odbył się z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego w 1935r. obok Kościółka na Jaszczurówce.

Powtórzony po 80 latach podczas Festiwalu gest wyrażał wdzięczność górom, a także wspólnotę wszystkich górali, miłość do ojczystej ziemi oraz dumę z tradycji praojców, z kultywowania cennego dziedzictwa, jakim są góralska muzyka, śpiew, taniec i gwara. Hołd odbył się w otoczeniu sztandarów kilku oddziałów Związku Podhalan oraz góralskiej banderii konnej. Złożony został przez Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Dorulę, Zastępcę Burmistrza Agnieszkę Nowak-Gąsienicę, Dyrektora Biura Promocji Zakopanego Andrzeja Kaweckiego, Dyrektor Artystyczną Festiwalu Agnieszkę Gąsienicę-Giewont, Prezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzeja Skupnia oraz wiceprezesa Stanisławę Trebunię-Staszel wraz z przedstawicielami różnych grup etnicznych górali polskich. Uroczystość poprowadził prezes zakopiańskiego Związku Podhalan Marcin Zubek wraz z Hanią Rybką, która pięknie wyśpiewała ku Tatrom śpiewkę „Góry, nase góry, hole, nase hole, nik wos tak nie kocho jako my górale!”.

Prowadzący przypomnieli także przesłanie świętego Jana Pawła II, który podczas Mszy św. pod Wielką Krokwią w 1997 r. mówił o krzyżu na Giewoncie jako znaku chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości. Również kapelan Związku Podhalan ks. Władysław Zązel mówił o miłości do gór Papieża Polaka, która łączyła się z wdzięcznością wobec Boga za piękno i majestat świata. W myśl tych słów górale i wszyscy zgromadzeni oddali hołd górom i ich Stwórcy. Zakończyło je błogosławieństwo, wspólna modlitwa i złożenie wiązanki, którą z wioski festiwalowej przedstawiciele władz i ludzi gór zawieźli pod replikę krzyża z Giewontu przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

zdj. Piotr Korczak/Biuro Prasowe 47MFFZG
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama