Góralskie życie było zawsze ciekawe, ale trudne. Wystawa fotograficzna „Trzej bardzo znani górale... (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W Zakopiańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej otwarto wystawę fotograficzną „Trzej bardzo znani górale – Jan Krzeptowski-Sabała, Klimek Bachleda, Bartuś Obrochta”. Prezentacja fotograficzna obejmuje kilkadziesiąt fotografii, przeważnie w ujęciu „portretowym”, trzech górali tatrzańskich, których historia regionu zapamiętała w sposób szczególny. Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego oraz ze zbiorów rodziny Krzeptowskich i Obrochtów.

Pierwszy z nich, Jan Krzeptowski-Sabała urodził się na początku XIX wieku i uchodził za tatrzańskiego zbójnika. Był honorowym przewodnikiem tatrzańskim, myśliwym, bajarzem, którego ówcześni pisarze nazywali „tatrzańskim Homerem”. To była barwna postać zakopiańska, opisywana przez Sienkiewicza, Witkiewicza i malowana przez Eljasza-Radzikowskiego.

Z kolei, Klimek Bachleda uchodził za „króla” przewodników tatrzańskich, znał doliny i szczyty Tatr jak mało kto na przełomie XIX i XX wieku. Był (jako pierwszy) zdobywcą kilku tatrzańskich szczytów i chodził w góry z wieloma artystami, taternikami, turystami tamtego czasu. Bachleda był także jednym z pierwszych członków TOPR, zastępcą Mariusza Zaruskiego. Niestety, w sierpniu 1910 roku zginął tragicznie pod Małym Jaworowym.

Chyba najbarwniejszą postacią był trzeci bohater wystawy – Bartuś Obrochta. W młodości wędrował po Tatrach ze zbójnikiem Mateją, później przez kilka lat przebywał po węgierskiej stronie, by wrócić do Zakopanego i zająć się do końca życia graniem na skrzypcach. Obrochta był również przewodnikiem tatrzańskim i strażnikiem kozic. Ponadto był wydawcą gazety „Góral”, a przez kilka sezonów objaśniał panoramę „Tatry”, która była wystawiona w Warszawie, a także wyjeżdżał na Śląsk (w związku z akcją plebiscytową). Jego kapela góralska i tancerze jako pierwsi ludowi artyści z Podhala wyjechali w świat – do Paryża w 1925 roku – by promować polską sztukę i kulturę.

Na wernisaż przybyli, m. in. Agnieszka Gąsienica-Giewont, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, Andrzej Kawecki, dyrektor Biura Promocji Zakopanego, Józef Obrochta, skrzypek, ostatni żyjący wnuk Bartusia Obrochty, Krystyna Pach-Staszel, poetka regionalna oraz goście z Krakowa, turyści i mieszkańcy Zakopanego.
Na rozpoczęcie przybyli również potomkowie Sabały i Bartusia Obrochty. Uroczystego otwarcia wystawy dokonała Małgorzata Bachleda-Szeliga, dyrektorka Zakopiańskiego Centrum Edukacji.

Jak zwykle, na takiej uroczystości nie zabrakło muzyki góralskiej. Spotkanie uświetniła kapela Bartka Obrochty, który w linii prostej jest potomkiem słynnego Bartusia. O wystawie, jej bohaterach i współczesnym kontekście życia górali tatrzańskich opowiedział Adam Kitkowski, kurator wystawy. Natomiast Krystyna Pach-Staszel recytowała swoje utwory, poświęcone bohaterom wystawy.

Ekspozycja fotograficzna jest imprezą towarzyszącą 47. Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich. Wystawę można oglądać codziennie do 30 września b.r. w godzinach 8.00 – 20.00 (wstęp wolny).

Adam Kitkowski
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama