Dusza na dłoni - malarstwo i kuśnierstwo (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” odbył się ostatni tego lata wernisaż wystawy z cyklu „Dusza na dłoni”. Po raz kolejny spotkały się tutaj dwa różnorodne światy: malarstwa na płótnie autorstwa pani Jolanty Placzyńskiej z Sosnowca oraz kożuchów i serdaków pana Stanisława Gąsienicy-Wawrytki z Poronina.

W piątkowy wieczór sale wypełniły się gośćmi , którzy z wielkim sercem przysłuchiwali się opowiadaniom Artystów o tym „co im w duszy gra”. Wypowiedziom towarzyszyły pełne wzruszeń i radości wspomnienia, a także ściśle związane z pasją, plany na przyszłość .

Pani Jolanta od najmłodszych lat pasjonowała się malarstwem. Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym. Studia podyplomowe z plastyki ukończyła na Wydziale Artystycznym w cieszyńskim Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Pracuje w szkole, prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, jest autorką i organizatorką Regionalnego Festiwalu Plastycznego w Sosnowcu , autorką okładki do książki Roberta Mołdysza „Dziobem do fali”. Malarstwo stało się jej główną, wielką pasją. Zajmuje się malarstwem sztalugowym olejnym i akrylowym, ikonopisaniem, rysunkiem oraz maluje porcelanę. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą głównie w Anglii, Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych. Maluje głównie pejzaże, a także martwą naturę, ukochane anioły , oraz abstrakcje. Ostatnio fascynuje ją spontan realism, który przejawia się w malowaniu głównie motywów kobiecych na dużych formatach. Eksperymentuje z różnymi technikami. Lubi mocne kolory choć dla kontrastu używa czasem czerni. Ma na swoim koncie liczne wystawy zbiorowe i indywidualne. W czerwcu 2013 r. zdobyła Grand Prix w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Art Passion Festival, a rok później III miejsce w X Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Pejzaże osobliwe” im. Jana Świderskiego. Od 2012r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego.

Kontakt pana Stanisław z kuśnierstwem rozpoczął się w szkole zawodowej o tejże specjalności. Najpierw pracował w zakładzie kuśnierskim u Stefana Dziadkowca w Zakopanem, a następnie rozpoczął działalność gospodarczą o tym profilu. Jeden z serdaków, który wyszedł spod igły Pana Stanisława został podarowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Wykonał on również strój dla góralki – figury z watykańskiej szopki. Nie tylko praca zawodowa Pana Stanisława jest związana z tradycyjną kulturą Podhala. Jest również członkiem Zespołu Regionalnego im. Bartusia Obrochty, z którym czterokrotnie zdobył złotą ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, prezesem Związku Podhalan oddział Poronin, członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Ochotniczej Straży Pożarnej w Poroninie, Radnym Gminy Poronin. Jest również inicjatorem założenia dziecięcego zespołu regionalnego „Małe Regle” , którego był kierownikiem do 2004 roku. W 2000 roku podczas „Sabałowych Bajań” został pasowany na Zbójnika, zaś rok później wybrany na Harnasia Roku podczas Tatrzańskich Wici w Białce Tatrzańskiej. W 2011 roku był uczestnikiem opery góralskiej „Jan Paweł II na Podhalu”. Pan Stanisław za swoje zaangażowanie i pracę artystyczną został uhonorowany wieloma odznaczeniami i nagrodami. Należą do nich m.in.: „Zasłużony dla Związku Podhalan” (2002 r.), I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Ludowej (2003 r.), „Zasłużony dla kultury regionalnej” (2004 r.) „Zasłużony dla Gminy Poronin” (2007 r.), „Marka Tatrzańska” w kategorii wyroby i produkty rękodzielnicze (2009 r.), Odznaka „Zasłużony dla kultury polskiej” .

Pamiątkowe dyplomy wręczyła Artystom Maria Kuchta – Sołtys Wsi Bukowina Tatrzańska, a słowa uznania skierował Wójt Gminy Poronin – Bronisław Stoch, obecny na wernisażu wraz z małżonką, swoim zastępcą Andrzejem Buńdą i Katarzyną Różak z Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie.

Wernisaż ten był również okazją do szczególnych podziękowań ludziom, którzy wsparli tegoroczny cykl wystaw „Dusza na dłoni”: Staroście Tatrzańskiemu Piotrowi Bąkowi, Wójtowi Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisławowi Łukaszczykowi, Prezesowi Tatrzańskiego Banku Spółdzielczego Edwardowi Tyborowi, który tego wieczoru był z nami, a także bukowiańskim restauratorom: Wiolecie Kowalczyk - Pensjonat „Orlik”, Bogusławie Śledź - Restauracja Regionalna „Skalnica”, Karczmie Widokowej „Szymkówka”, Magdalenie i Andrzejowi Głodom - Karczma „Pod Dębem”, Mirosławowi Krzysikowi - Karczma „Giewont”, Renacie Bieniek - „Karczma Szarotka” oraz Helenie Łapce – Gospoda „U Michałków”. Wasza „cegiełka” przyczyniła się, aby pod strzechą Domu Ludowego, przez dwa miesiące mogło zaprezentować swoją twórczość 19 Artystów z całej Polski. Goście, którzy nas odwiedzali byli z różnych zakątków nie tylko naszego kraju, ale i z zagranicy. Wiele pozytywnych słów zostało zapisanych na kartach kroniki pamiątkowej.

Dziękujemy również muzyce z Jurgowa, która uświetniła to piątkowe spotkanie ze sztuką.

źródło: Bukowiańskie Centrum Kultury

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama