Planowanie przestrzenne w Karpatach – jak chronić najcenniejsze bogactwo Karpat? II Forum Karpackich Gmin

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W dniach 24-25 września br. w Sromowcach Niżnych odbędzie się II Forum Karpackich Gmin, w którym udział wezmą przedstawiciele 200 gmin, objętych Ramową Konwencją o Ochronie i Zrównoważonym Rozwoju Karpat. Konwencja Karpacka jest drugim w skali światowej porozumieniem międzynarodowym dotyczącym pojedynczego obszaru górskiego. Zakłada działania na rzecz poprawy jakości życia, wzmocnienia miejscowej gospodarki i społeczności lokalnych oraz zachowania walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego.

Celem Forum Karpackich Gmin jest debata publiczna na temat dobrego kształtowania przestrzeni w Karpatach oraz wsparcie merytoryczne jednostek samorządu terytorialnego w procesie wdrażania zasad planowania przestrzennego, chroniącego zasoby przyrodnicze, kulturowe i społeczne tego unikatowego regionu. Planowanie przestrzenne, w którym nadrzędną rolę odgrywa ochrona i zrównoważony rozwój Karpat, uwzględnia szczególne uwarunkowania ekologiczne i społeczno-gospodarcze występujące w Karpatach i ich ekosystemach górskich oraz zapewnia korzyści dla lokalnych mieszkańców. Podjęcie debaty w gronie instytucji decyzyjnych jest szczególnie ważne w obliczu dynamicznych zmian zachodzących nie tylko w krajobrazie, ale również tych wyznaczanych przez trendy ekonomiczne.

Forum jest także okazją do promowania wśród gmin zapisów Kodeksu Dobrej Praktyki Kształtowania Przestrzeni w Karpatach, który jest efektem niemal dwuletniej pracy Karpackiej Grupy Roboczej ds. Planowania Przestrzennego. Członkami Grupy są przedstawiciele Uczelni Wyższych, Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, Parków Narodowych i Krajobrazowych, jak również architekci i urbaniści. Kodeks ma zostać podpisany przez karpackie Gminy po II Forum Karpackich Gmin.

Patronat nad II Forum Karpackich Gmin objęli: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytut Projektowania Miast i Regionów Politechniki Krakowskiej.

opr.s/

źródło: materiał prasowy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama