Wystawa w ramach Festiwalu Conrada: E m e r y t y

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

E m e r y t y to działanie artystyczne o wymiarze interdyscyplinarnym, inspirowane opowiadaniem „Emeryt” Brunona Schulza opublikowanym w „Wiadomościach Literackich” w 1935 roku, oraz spektaklem i dziełem Tadeusza Kantora „Umarła klasa” z 1975 roku.

Autorka projektu: Anna Kaszuba - Dębska

E m e r y t y to kolekcja kilkudziesięciu obiektów / manekinów będących alter ego współczesnych osób, które biorą udział w projekcie, oraz artystów, którzy umarli, związanych duchowo i zawodowo z Tadeuszem Kantorem i Grupą Krakowską.

E m e r y t y tworzą instalację nawiązującą do kantorowskiego Teatru Informel, gdzie aktor zostaje zrównany z przedmiotem i poddaje się przypadkowi. U Kantora aktorzy to „worki, ludzie w szafie upodobnieni do wieszanych tam ubrań, pozbawieni własnej woli, gadający swoje własne bzdury”.

E m e r y t y to przedmioty / aktorzy, posiadający specyficzne właściwości, własną formę, historie zapisane za pomocą tekstu i filmu video. Instalacja poprzez nowe media ma swoją odsłonę w rzeczywistości wirtualnej, dzięki której widz rozpoznaje prawdziwe alter ego manekina.

E m e r y t poprzez swoją bezkształtność staje się materią dającą się plastycznie modyfikować. To obiekt o dwóch obliczach. Rewers i Awers.

E m e r y t y tworzą atrapy ludzi, wpisują się w myśl Kantora:

„Ludzie atrapy. Infernum-wnętrze, w które wszedłem. Obraz, jego wydzielina, materia mego organizmu. Życie w swojej czystej postaci, które przepływa przez tę materię. Tylko przepływa. Znaleźć ISTOTY, które by podlegały temu przepływowi, bezwolne. (ciągle ta postać ludzka) I znalazłem: ATRAPY. ATRAPY LUDZKIE. Znalazłem w moim teatrze. W mojej Budzie Jarmarcznej”.

Więcej na: http://emeryty.blogspot.com/

Wernisaż 20 października, godz. 19:00, Cricoteka

Wystawa potrwa do 8 listopada br.
Wystawa w ramach Festiwalu Conrada.
Podczas trwania wernisażu, odbędzie się czytanie performatywne w wykonaniu młodzieżowego TEATRU PROSCENIUM VI LO pod opieką reżyser Marleny Maciejewskiej.

źródło: Wrota Małopolski

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama