Stanisław Sorys o zapisach Małopolskiego Planu Inwestycyjnego dotyczących Podhala

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

NOWY TARG. Dzisiejszy dyżur w Nowym Targu wicemarszałka Stanisława Sorysa był mocno skrócony. Przedstawiciel UMW spędził w korku trzy kwadranse. Być może dlatego, omawiając zapisy MPI na lata 2015-2023 więcej uwagi poświęcił rozwiązaniom komunikacyjnym.

Jak przypomniał - "przygotowanie Małopolskiego Planu Inwestycyjnego na lata 2015-2023 wynika z potrzeby ujęcia w jednym dokumencie wieloletnich zadań inwestycyjnych planowanych do realizacji przez województwo. Szczególne znaczenie inwestycji podejmowanych przez samorząd regionalny dla rozwoju Małopolski, wynika z faktu, iż stanowią one nie tylko podstawowy czynnik rozbudowy infrastruktury technicznej i społecznej, ale również sprzyjają powiększeniu kapitału społecznego regionu".

Znaczna część projektów ujętych w MPI przewidziana jest do realizacji w trybie konkursowym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, krajowych programów operacyjnych na lata 2014-2020 oraz programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej na lata 2014-2020. Ich realizacja jest zatem uzależniona od wyników naborów przeprowadzanych w ramach tych programów.

Małopolski Plan Inwestycyjny na lata 2015-2023 zawiera nie tylko listę inwestycji, które Zarząd Województwa zamierza realizować do roku 2023, ale również stanowi instrument koordynacji działalności inwestycyjnej regionu z celami wynikającymi z jego dokumentów strategicznych.

Plan przewiduje realizację zadań inwestycyjnych w wielu obszarach, ale skupiono się przede wszystkim na rozwiązaniach komunikacyjnych.

Trasy rowerowe EuroVelo i VeloDunajec - ok. 700 km

Do najważniejszych zadań w tym zakresie należy budowa trasy rowerowej o długości ok. 80 km: od połączenia z Wiślaną Trasą Rowerową w okolicach Niepołomic do granicy z województwem podkarpackim, trasy rowerowej o długości ok. 126 km: początek w Nowym Sączu, koniec za Proszowicami na granicy z województwem świętokrzyskim, trasy rowerowej o długości ok. 45 km: doliną Popradu, na odcinku Muszyna – Nowy Sącz, w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej w partnerstwie polsko – słowackim.

Kolejne inwerycje rowerowe to budowa trasy rowerowej VeloDunajec o długości ok. 130 km: od Zakopanego do skrzyżowania z Wiślaną Trasą Rowerową, budowa trasy rowerowej VeloPrądnik o długości ok. 50 km prowadzącej doliną rzeki Prądnik przez Ojców, Pieskową Skałę, Sułoszową, Olkusz do granicy województwa śląskiego, budowa trasy rowerowej VeloRaba o długości ok. 30 km prowadzącej doliną rzeki Raby, od Chabówki na południu do Wiślanej Trasy Rowerowej na północy, budowa trasy rowerowej VeloRudawa o długości ok. 30 km prowadzącej przez Puszczę Dulowską, wałami i brzegiem Rudawy od Trzebini do Krakowa, budowa trasy rowerowej o długości ok. 50 km prowadzącej od Suchej Beskidzkiej do granicy województwa śląskiego, budowa trasy rowerowej o długości ok. 160 km, prowadzącej m.in. doliną Wisły od granicy województwa śląskiego do granicy województwa świętokrzyskiego.

Przebudowa dróg i budowa obwodnic

W kategorii "drogowe" znalazł się zapis dotyczący przebudowy drogi krajowej o długości 0,7 km oraz budowa obiektu mostowego w ciągu DK 47 na potoku Poroniec oraz budowa kilku obwodnic.

W rejonie Podhala planowana jest budowa obwodnicy Waksmund - Ostrowsko - Łopuszna o długość ok. 6,48 km oraz 4 skrzyżowań, budowa mostu, przepustów, przejść dla zwierząt; budowa obwodnicy Chochołowa - o długości 5,5 km.

Kolejny projekt dotyczy przebudowy drogi wojewódzkiej na długości 14 km na odcinku Zawoja Krowiarki – Zubrzyca Górna – Piekielnik – Czarny Dunajec, przebudowy drogi wojewódzkiej na długości 20 km na odcinku: Chabówka – Rokiciny Podhalańskie – Raba Wyżna – Pieniążkowice – Czarny Dunajec – Chochołów – Witów – Kościelisko; rozbudowy drogi wojewódzkiej na odcinku ok. 15,5 km: Nowy Targ – Waksmund – Ostrowsko – Dębno – Mizerna – Kluszkowce.

Inne projekty

W MPI przewidziano też renowację zabytków na Szlaku Architektury Drewnianej, utworzenie Międzymuzealnego Centrum Konserwacji i Magazynowania Muzealiów w Nowej Hucie, w którym znajdą się pierwsze w Polsce, wspólne dla różnych instytucji, magazyny zbiorów muzealnych, prace restauratorskie i modernizacyjne 9 obiektów Muzeum w Zakopanem na Podhalu i Spiszu, w tym Gmachu Głównego Muzeum w Zakopanem oraz modernizacja wnętrz obiektów.

Ponadto planowane jest utworzenie Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich i Chronionych dla Województwa Małopolskiego. Sporządzone zostaną plany ochrony dla Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie i Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Zatrudnieni zostaną ekodoradcy, którzy będą wspierać mieszkańców gmin w działaniach na rzecz ochrony powietrza. Powstanie serwis jakości powietrza obejmujący prowadzenie prognoz dla obszaru województwa małopolskiego oraz największych miast regionu.

Dodatkowo podczas wizyty wicemarszałka Sorysa przedstawione zostało sprawozdanie z działalności radnego Województwa Małopolskiego Stanisława Barnasia.

s/ zdj. Michał Adamowski

źródło: Podhale24

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama