Rajd w setną rocznicę urodzin mjr. Józefa Kurasia „Orła”,”Ognia” - 1915-2015 (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W dniach 2–4 października br. odbył się Zlot Partyzancki w 100 rocznicę urodzin mjr Józefa Kurasia „Ognia” 1915-2015 oraz X edycja rajdu edukacyjnego Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia”. Honorowy Patronat nad zlotem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Gośćmi specjalnymi byli: Zbigniew Kuraś „Płomyk”(syn mjr Józefa Kurasia), Kazimierz Paulo „Skała” (dowódca V kompanii ZP „Błyskawica”) oraz Pani Zuzanna Kurtyka (Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich 2010).

Głównymi organizatorami byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Gimnazjum nr 2 im. K. Przerwy-Tetmajera w Ludźmierzu, Fundacja „Pamięć i Wolność” z Waksmunda oraz Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowanie Partyzanckie „Błyskawica”. Inicjatywę wspierało Stowarzyszenie Odra – Niemen Oddział Małopolski.

---
Wczesnym rankiem młodzież i rekonstruktorzy spotkali się na cmentarzach w Waksmundzie i Nowym Targu, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze na grobach poległych i zmarłych partyzantów mjr „Ognia”, łączników ZP „Błyskawicy” oraz ich rodzin. Odczytano Apel Poległych. Nie zabrakło dla każdego uczestnika tortu urodzinowego. Przy grobie rodzinnym Kurasiów w Nowym Targu modlitwę poprowadził ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk, który podzielił się wspomnieniem o dniu ślubu w Ostrowsku „Ognia” z Czesławą Polaczyk „Sarenką”. Wspomniano też postać wielkiego przyjaciela naszych rajdów śp. p. Helenkę Kuraś w 6 rocznicę Jej śmierci.

Młodzież wyruszyła w Gorce na dwie trasy rajdowe, idąc szlakiem Konfederatów Tatrzańskich, Ogniowców i Wiarusów do baz znajdujących się w schroniskach na Starych Wierchach i Turbaczu.

Wszystkie osoby, które nie brały udziału w Rajdzie już w piątek przed południem licznie przybywały na Turbacz, gdzie przez trzy dni odbywały się spotkania i imprezy towarzyszące w ramach Zlotu Partyzanckiego w 100 rocznicę urodzin mjr Józefa Kurasia „Ognia”. Tę część Zlotu doskonale przygotowało Stowarzyszenie Odra – Niemen. Przez wszystkie dni uczestnikom Zlotu wydano i zarejestrowano ponad 800 specjalnych identyfikatorów z wizerunkiem mjr „Ognia” i żony Czesławy „Sarenki”. W pierwszy październikowy weekend przybyło na Turbacz ponad 1000 osób związanych z Rajdem i Zlotem. Bardzo duża liczba ciągle przybywających i zmieniających się turystów zarówno na terenie schroniska jak i na szlakach w kierunku Turbacza była miłym i nie przewidzianym zaskoczeniem dla organizatorów Zlotu jak również obsługi schroniska.

„Moim wielkim marzeniem jest aby na Zlot przybyło 696 Ludzi Ognia powiedział Jan Dudor dowódca zgrupowania na czas Rajdu. Marzenie moje się spełniło nie przewidziałem , że liczba turystów przybyłych na Turbacz przekroczy trzykrotnie tą liczbę. Kiedy przed dwoma laty przedstawiałem swój pomysł Zlotu Partyzanckiego poświęconego mjr Józefowi Kurasiowi w 100 rocznicę urodzin z udziałem 696 uczestników (taką liczbę Ogniowców zanotowano w kartotekach UB) wszyscy zainteresowani z wyjątkiem pani Jadzi N powiedzieli, że jest to nie możliwe.

Po czasie uwierzyli, że nie z takim dużym rozmachem jak sobie wyobrażałem można to przedsięwzięcie zrealizować. Teraz zarówno organizatorzy jak i uczestnicy Zlotu i X Rajdu są w pełni zadowoleni i obiecują swój przyjazd i udział za rok.

Budujące jest to, że pośród ludzi przybywających tak licznie na Turbacz w tych dniach była to w większości młodzież z podhalańskich szkół.

W pierwszy dzień dla zgromadzonych uczestników Zlotu koncert zagrał Andrzej Kołakowski bard „Żołnierzy Wyklętych”. Można było zwiedzać obozowisko partyzanckie i spotykać się z członkami grup rekonstrukcyjnych prezentujących swoje umundurowanie i uzbrojenie Na terenie schroniska prezentowano edukacyjne gry planszowe IPN.

Drugi dzień Zlotu rozpoczął się wymarszem patroli rajdowych na trasę urozmaiconą punktami kontrolnymi obstawionymi podobnie jak w pierwszy punktowany dzień rajdu przez rekonstruktorów. W godzinach popołudniowych chętni wyruszyli na spacer edukacyjny do miejsc związanych z partyzantką Ogniowców w Gorcach (m.in. Hala Wzorowa, Kiczora, Jaworzyna Kamienicka), który poprowadzi dr Dawid Golik}

Przez cały dzień w schronisku wyświetlano filmy historyczne (po każdej projekcji można było zabrać głos w dyskusji):
„Ogień i inni” (reż. W. Wiśniewski), „Kwatera Ł” (reż. A. Gołębiewski), „My Ogniowe dzieci” (reż. T. Pawlicki), „Pani Weronika i jej Chłopcy” (reż. A. Pilarycz) – wprowadzenie Eugeniusz Gosiewski, „Rączy” (reż. D. Walusiak) . Obecny był reż. D. Walusiak.

Panel Dyskusyjny – „Polacy na Kresach wczoraj i dziś”

Wyjątkowym gościem wieczoru jak co roku była Zuzanna Kurtyka - żona byłego Prezesa IPN nieodżałowanej śp. Janusza Kurtyki, który przed laty otwierał w Nowym Targu wystawę i konferencję „Wokół legendy OGNIA”

Wieczorem przy Partyzanckiej Watrze usiedli utrudzeni rajdowicze wsłuchani w melodie piosenek w wykonaniu dwóch pieśniarzy sławiących legendę Żołnierzy Wyklętych: Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka

Ostatni dzień Rajdu rozpoczął się zbiórką i apelem, a następnie ogłoszono wyniki rywalizacji 17 grup rajdowych z Waksmunda, Ludźmierza, Nowego Targu, Olkusza, Krakowa, Tarnowa, Suchej Beskidzkiej, Kosakowa, Luzina i Wejherowa. W dwudniowym rajdzie zaangażowano ponad 200 osób.

Zabezpieczenie sędziowskich tras i zadań rajdowych wzięły na siebie zaprzyjaźnione grupy rekonstruktorów: Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Olkuszu pod dowództwem Michała Masłowskiego, GRH „Żandarmeria” i „1. Pułku Strzelców Podhalańskich”, GRH „Gorlice1915, Nadwiślańska GRH oraz organizatorzy PGRH ZP „Błyskawica” dowodzona przez Andrzeja Garbacza.

Po raz pierwszy rywalizacja tak wielu patroli była godna jubileuszowego X Rajdu Szlakami mjr Józefa Kurasia „Ognia”. Nagrody czyli niewyobrażalną ilość książek rozdali pracownicy IPN Oddział Kraków Dariusz Gorajczyk i Dawid Golik, który dziękując wszystkim zarówno organizatorom jak i młodzieży powiedział „Nikt nie ma prawa odejść bez nagrody”. Obecny był naczelnik IPN Oddz. Kraków dr Maciej Korkuć, który zwracając się pod Pomnikiem Krzyżem Partyzanckim przemówił do młodzieży wprawiając ich w zadumę nad losem tych, którzy oddali życie po to aby teraz mogli chodzić swobodnie po ścieżkach gorczańskich szlaków, śladami podhalańskich bohaterów. Wszyscy uczestnicy Zlotu udali się na Mszę św. do Kaplicy Partyzanckiej na Polanie Rusnakowej. W Mszy św. uczestniczył Zbigniew Kuraś syn mjr „Ognia” wraz z małżonką Józefą. Przywołał on wspomnienie słów śp. Ks. prof. Józefa Tischnera: „W latach 90tych ks. Tischner powiedział o Ogniu: wydali na niego wyrok ale nie śmierci. Towarzyszyło mu hasło – Bóg, Ojczyzna, Honor i był Jej do bólu i końca wierny. Upamiętnieniem walki i męstwa mjr Ognia jest legenda a legenda nie umiera nigdy” Apel Poległych odczytał Arkadiusz Guzik, a potem odbył się koncert Andrzeja Kołakowskiego barda „Żołnierzy Wyklętych”.

Ostatnim akcentem na zakończenie Zlotu była inscenizacja połączonych Grup Rekonstrukcji Historycznej obrazująca walki Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” z siłami KBW i UBP w latach 1945-1949.

Dziękujemy wszystkim osobom prywatnym, którzy swoją bezinteresowną pomocą przyczynili się do zrealizowania przedsięwzięcia jubileuszu 100 urodzin mjr ”Ognia”.

Szczególne podziękowania składamy wspomagających nasz Zlot instytucjom:
Starostwu Powiatowemu w Nowym Targu i Dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego w Porębie oraz Komisji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Nowym Targu.

Więcej na: www.ludzieognia.rabka-net.pl

PGRH ZP „Błyskawica”, zdj. Julia Popławska Walusiak i GRH „Żandarmeria”.
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama