Uhonorowano pamięć dra Wincentego Galicy (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. W tym roku mija 5. rocznica śmierci Wincentego Galicy - działacza społecznego, lekarza medycyny, uczestnika kampanii wrześniowej, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych. Zasłużonego działacza kultury upamiętniono tablicą, która wmurowana została na skwerze jego imienia.

W tym roku przypada także 99. rocznica jego urodzin.

Uroczystości zorganizowane przez władze Zakopanego oraz córki Wincentego Galicy odbyły się z udziałem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza oraz wojskowej asysty honorowej wystawionej przez 5. Batalion Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy z Przemyśla i Orkiestry Garnizonowej z Rzeszowa.

Przed południem w kościele pw. Najświętszej Rodziny odprawiona została msza św,. po której nastąpił przemarsz na Skwer dra Wincentego. Tam odsłonięto pamiątkową tablicę.

Dzisiejsza uroczystość była głównym elementem obchodów upamiętniających postać Wincentego Galicy. Na początku miesiąca zorganizowane zostały Dni Kurierów Tatrzańskich, Rajd Śladami Kurierów Tatrzańskich dla uczniów gimnazjów i szkół średnich oraz Harce zastępów Hufca Podhalańskiego ZHP im. Kurierów Tatrzańskich i I Bieg Kurierów Tatrzańskich. Było to nawiązanie do działalności dra Galicy, który działał w ruchu oporu, był łącznikiem-kurierem na trasie Zakopane-Kraków-Warszawa.

Uczestniczył w kampanii wrześniowej jako dowódca 1 plutonu 5 kompanii 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w stopniu plutonowego podchorążego. Wzięty do niewoli sowieckiej, z której trzykrotnie uciekał, dostał się do niewoli niemieckiej. Uciekł ponownie podczas transportu do stalagu w Lamsdorf.

Dodatkowo w Zakopiańskim Centrum Kultury zaprezentowano program poetycko-muzyczny poświęcony Kurierom Tatrzańskim.

Pod koniec miesiąca - 29 października na skwerze Josepha Conrada zasadzone zostanie Drzewo Kurierów Tatrzańskich, a po południu w kinie Giewont zaprezentowany zostanie dokumentalny wywiad z drem Wincentym Galicą.

Odznaczony m. in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oświęcimskim, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość oraz Złotą Odznaką za Zasługi dla Zakopanego - dr Wincenty Galica pochowany jest na zakopiańskim Nowym Cmentarzu przy ul. Nowotarskiej.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama