Zbadaj płuca w spirobusie

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Spirobus to mobilne laboratorium, w którym mieszkańcy czterech małopolskich miast będą mogli za darmo zbadać sprawność swoich płuc. Badania są częścią kampanii „TworzyMY atmosferę”, zorganizowanej przez Ministerstwo Środowiska, której celem jest poinformowanie Polaków o wpływie zanieczyszczenia powietrza na zdrowie.

Furgonetka oznaczona logo kampanii „TworzyMY atmosferę” pojawi się w Nowym Sączu, Tarnowie, Oświęcimiu i Krakowie. W środku znajduje się specjalistyczny sprzęt do pomiarów spirometrycznych. Badanie te są niezbędne w diagnozowaniu chorób układu oddechowego, m.in. astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
Wizyta mobilnego laboratorium została zorganizowana w miastach, w których występuje problem złej jakości powietrza. To właśnie zanieczyszczenie powietrze jest jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za rozwój wielu chorób układu oddechowego. Według „Oceny jakości powietrza w województwie małopolskim w 2014 r.” przygotowanej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony:
• w Nowym Sączu zostały przekroczone normy stężenia pyłu PM10 i PM2,5 oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu;
• w Tarnowie były przekroczone normy stężenia pyłu PM10 i benzo(a)pirenu;
• w Oświęcimiu zostały przekroczone normy stężenia pyłu PM10 i benzo(a)pirenu;
• w Krakowie były przekroczone normy stężenia pyłu PM10 i PM2,5, rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu.

Szacuje się, że z powodu złej jakości powietrza co roku umiera w Polsce ponad 40 tys. osób. Układ oddechowy jest pierwszą ofiarą zanieczyszczeń, ale nie jedyną. Szkodliwe substancje zawarte w powietrzu atakują również układ krążenia, centralny układ nerwowy oraz wątrobę i nerki. Szczególne narażone są dzieci, których narządy i układ odpornościowy są jeszcze rozwinięte, oraz osoby starsze, bo wiele zanieczyszczeń kumuluje się w organizmie wraz z wiekiem. Uważać powinny również osoby, które już cierpią np. na astmę czy choroby krążenia – wdychane substancje mogą zaostrzyć chorobę.

Wbrew powszechnej opinii głównym źródłem wpływającym na zły stan powietrza w Polsce nie jest przemysł, ale domowe instalacje grzewcze i spaliny, a także pył powstający podczas zużywania klocków i tarcz hamulcowych. Oznacza to, że największy wpływ na jakość powietrza mamy my sami i nasze codzienne zachowania w domu i w podróży. Celem kampanii „TworzyMY atmosferę” jest pokazanie, w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w Polsce, a tym samym zadbać o zdrowie własne i najbliższych.

PROGRAM WIZYTY SPIROBUSU
13 października – Nowy Sącz, Rynek Główny, godz. 9.00-15.00.
14 października – Tarnów, ul. Wałowa obok Sali Lustrzanej, godz. 9.00-15.00.
15 października – Oświęcim, Rynek Główny, godz. 9.00-15.00.
19 października – Kraków, pl. Św. Marii Magdaleny, godz. 10.00-18.00.

Więcej na temat kampanii: www.tworzymyatmosfere.pl

opr.s/

źródło: materiał prasowy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama