Wacław Szacoń z nagrodą „Świadek historii”

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Dziś Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie wręczył nagrody „Świadek historii” osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Polski.

Podczas tegorocznej edycji na wniosek Muzeum AK wyróżniony został Wacław Szacoń – przyjaciel Józefa Franczaka, ostatniego poległego w walce Żołnierza Wyklętego. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 12 października w Pałacu Krzysztofory.

Wacław Szacoń ps. „Czarny”, jako żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej, służył na Lubelszczyźnie. Uczestniczył m.in. w akcjach sabotażowych, wywiadowczych i patrolach. Za działalność przeciwko okupantowi niemieckiemu otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami oraz dwukrotnie Krzyż Walecznych. Od 1945 roku walczył przeciwko władzy komunistycznej jako żołnierz Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”. Do jego zadań należało m.in. rozpracowywanie wywiadowcze posterunków aparatu bezpieczeństwa w Lublinie. W kwietniu 1947 roku został aresztowany, a pod koniec 1949 roku skazany na czterokrotną karę śmierci ostatecznie zamienioną na dożywocie.

Ponawiane wielokrotnie propozycje współpracy ze strony UB odrzucał, dlatego z więzienia wyszedł dopiero 10 grudnia 1956 r. W latach 60. i 70. „Czarny” współpracował z mjr. Józefem Herzogiem przy odnowie Krypty Józefa Piłsudskiego na Wawelu wykonując wiele elementów wyposażenia. Do dziś jest bardzo aktywny – uczestniczy w spotkaniach i prelekcjach, jest Honorowym Prezesem Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w Krakowie. W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W ubiegłym roku, na wniosek dyrektora Muzeum AK, dr. hab. Janusza Mierzwy, tytułem odznaczona została p. Małgorzata Janiec - prezes Obszaru Południowego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość”.

am/

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama