Shuhan Makoto Kojima poprowadził trening z uczniami „Venuleta” (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

NOWY TARG. Na osobiste zaproszenie sensei Aleksandra Kozieła (IV dan) prosto z Tokio przyjechał do Nowego Targu shuhan (tytuł przysługujący powyżej V dana) Makoto Kojima. Już w pierwszym dniu pobytu na Podhalu mistrz wschodnich sztuk samoobrony odbył w sali gimnastycznej lodowiska dwugodzinny trening z uczniami Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta.

Shuhan Kojima, który ćwiczenia rozpoczął już wieku 10 lat, jest twórcą szkoły Kishin Juku. Wywodzi się ona ze starej, ponad tysiącletniej japońskiej tradycji. Ta sztuka wykorzystuje naturalną energię ludzkiego ciała i przenikają ją idee szacunku dla drugiego człowieka, samokontroli, mądrości, doskonalenia. Trening służy wzmocnieniu ducha i ciała.

Gość z Tokio przybył na Podhale głównie po to, by szkolić sensei Aleksandra Kozieła i jego utalentowanego ucznia Sebastiana Westrycha, który – wyjeżdżając na różne seminaria – dowiedział się o shuhan Kojima i nawiązał z nim kontakt. Z pobytu japońskiego gościa skorzysta jednak znacznie szersze grono adeptów wschodnich sztuk walki i samoobrony, z Podhala i z innych ośrodków w Polsce. Jest to bowiem niezwykła okazja do bezpośredniego kontaktu z mistrzem i propagatorem cennych wartości.

- Takiej wiedzy, zwłaszcza jeśli chodzi o pierwszą reakcję na atak, pracę rąk, nie uzyska się od nikogo, kto nie jest Japończykiem – mówi sensei Kozieł.

- Lubię Polaków i cenię ich ducha walki – rzekł z kolei podczas treningu z uczniami shuhan Kojima, który w naszym kraju gości drugi raz.

Jako pierwsi na jego przyjeździe skorzystali uczniowie „Venuleta”, którzy od lat trenują judo pod okiem Jacka Jaworskiego (V dan) i jiu-jitsu pod kierunkiem Aleksandra Kozieła (IV dan). Część uczniów tej właśnie Szkoły to już utytułowani i obiecujący zawodnicy tych dyscyplin. W zawodach sięgają niezmiennie po najwyższe miejsca.

Do shuhan Kojima dołączy drugi gość z zagranicy - Kyoden-Dairi Salur Onural z Anglii - i odbędą oni wspólne ćwiczenia z miejscowymi trenerami, nie tylko w Nowym Targu, ale i w Szczawnicy.

Punktem kulminacyjnym wydarzeń związanych z pobytem mistrzów będzie seminarium zaplanowane w najbliższą sobotę, 17 października, w Szkole Podstawowej w Ostrowsku. Będą to nie tylko efektowne i ciekawe pokazy wschodnich sztuk walki, ale też prezentacje japońskiej broni. Organizatorzy, czyli Nowotarska Szkoła Walki „Yamabushi”, spodziewają się tam ok. 100 gości, przybyłych także z Zabrza, Krakowa, Warszawy. Jednym ze sponsorów seminarium są szkoły im. prof. Venuleta.

źródło: szkoła
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama