Można zgłaszać uwagi do nowej wersji uchwały antysmogowej

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął w formie informacji założenia nowej "uchwały antysmogowej" dla Krakowa. Robocza wersja nowych przepisów została skierowana do dyskusji publicznej. Do końca października br. każdy może zgłosić swoje uwagi i wnioski na adres e-mail: powietrze@umwm.pl lub pisemnie na Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Przyjęte założenia i wersja robocza uchwały nie stanowią oficjalnego projektu uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego. Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska wchodzi w życie dopiero 12 listopada 2015 r. i po tym terminie przyjęty zostanie projekt uchwały, który zostanie skierowany do konsultacji społecznych i opinii Prezydenta Miasta Krakowa.

Przygotowanie nowej wersji uchwały zapowiadali podczas konferencji prasowej 6 października marszałek Marek Sowa i wicemarszałek Wojciech Kozak. To tego dnia została podpisana przez prezydenta Polski nowelizacja prawa ochrony środowiska. – Nie boimy się wziąć odpowiedzialności za powierzone nam zadania. Na poziomie lokalnym czy regionalnym często łatwiej jest znajdować odpowiednie rozwiązania – mówił marszałek Sowa. Zapowiedział, że nowa uchwała antysmogowa będzie w tym kształcie, którego województwo broniło przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Ze względu na argumenty przedstawione przez WSA w Krakowie i NSA, konieczne jest wyraźne określenie paliw i instalacji które są dopuszczone do stosowania w Krakowie. Dotyczy to w szczególności kominków, wobec których skarżący kwestionowali zapisy poprzedniej uchwały. W założeniach nowej uchwały przewiduje się dopuszczenie stosowania biomasy w ogrzewaczach pomieszczeń (kominki, kozy, piece) oraz w kotłach, ale przy ustaleniu dopuszczalnej emisji pyłu z tych instalacji. Takie rozwiązanie będzie zapewniało transparentność i równość w możliwości stosowania biomasy zarówno w kominkach, jak i innych instalacjach przy spełnieniu norm emisji. Dopuszczalne poziomy emisji pyłu zostały przyjęte zgodnie z wymaganiami rozporządzeń Komisji UE wdrażającymi dyrektywę w sprawie ekoprojektu. Rozporządzenia te wyznaczają normy, które będą musiały spełnić kotły na paliwa stałe wprowadzanie do obrotu i do użytkowania na terenie UE od 2020 r. oraz miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na paliwa stałe wprowadzanie do obrotu i do użytkowania od 2022 r.

Szczegóły tutaj

s/

źródło: UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama