Otwarto Zakład Opieki Długoterminowej w Makowie Podhalańskim

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zakład Opieki Długoterminowej w Makowie Podhalańskim może już przyjmować pacjentów. Marszałek Marek Sowa i wicemarszałek Wojciech Kozak uczestniczyli w otwarciu placówki po gruntownej przebudowie. Dzięki temu pacjenci, głównie osoby starsze, zyskali komfortowe miejsce, w którym będą mogli wracać do zdrowia.


- Przebudowa tej placówki to zasługa spotkania się dwóch grup ludzi. Pierwsza z nich potrafiła w sposób przekonujący przedstawić pomysł, jak to miejsce stworzyć właściwie od nowa. A druga grupa osób potrafiła ten pomysł konsekwentnie i skutecznie zrealizować – mówił podczas otwarcia zmodernizowanego Zakładu Opieki Długoterminowej marszałek Marek Sowa.

Według wicemarszałka Wojciecha Kozaka przepustką do sukcesu była otwarta postawa związków zawodowych. - Ich przedstawiciele umieli połączyć konsekwentną obronę własnego punktu widzenia z otwartością na opinię drugiej strony. Dzięki temu dzisiaj możemy stać w tym miejscu – powiedział wicemarszałek Wojciech Kozak.

W otwarciu placówki uczestniczyli radni województwa: Małgorzata Radwan-Ballada i Marek Haber.

Modernizacja Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Makowie Podhalańskim i przekształcenie go w Zakład Opieki Długoterminowej znacząco poprawią warunki opieki nad osobami przewlekle chorymi, starszymi lub z upośledzeniami fizycznymi i psychicznymi, które nie są w stanie samodzielnie o siebie zadbać. Przeprowadzone prace budowlane zdecydowanie poprawiły warunki pobytu pacjentów, zlikwidowały bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych oraz podniosły bezpieczeństwo przeciwpożarowe dzięki wymianie instalacji centralnego ogrzewania, elektrycznej i niskoprądowej. Po remoncie doposażono też placówkę w nowy sprzęt, w tym ponad 130 łóżek szpitalnych oraz specjalistyczne łóżka wyposażone w aparaturę medyczną do prowadzenia wentylacji mechanicznej. Prace remontowe objęły ok. 80% powierzchni budynku, w którym mieści się Zakład Opieki Długoterminowej.

Całkowita wartość prac modernizacyjnych wyniosła blisko 9 mln zł. Budżet województwa przeznaczył na ten cel kwotę 2,5 mln zł. Reszta pieniędzy pochodziła ze źródeł zewnętrznych, w tym z funduszy europejskich 2,9 miliona złotych. Inwestycję realizował Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie.

źródło: UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama