41. Festiwal Folklorystyczny Limanowska SŁAZA

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Limanowian zapraszają na 41. Festiwal Folklorystyczny Limanowska SŁAZA. Od 5 do 8 listopada, w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury wystąpi ponad 600 artystów z całego regionu Limanowszczyzny.

Limanowska SŁAZA to jedno z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w naszym regionie, które trwa nieprzerwanie od 41 lat i przyciąga tłumy entuzjastów kultury ludowej.

Tegoroczny Festiwal, wzorem lat ubiegłych zgromadzi wykonawców z powiatu limanowskiego, którzy wystąpią podzieleni na następujące kategorie: Zespoły Regionalne, Grupy Regionalne, Muzyki Ludowe, Instrumentaliści, Śpiewacy, Grupy Śpiewacze, Gawędziarze Ludowi oraz Mistrz i Uczeń.

Wszystkie występy konkursowe oceniane będą przez 4 osobową komisję jurorów. Przewodniczącą komisji będzie Pani Aleksandra Szurmiak - Bogucka jedna z najwybitniejszych etnomuzykologów polskich specjalizująca się w tradycyjnej kulturze muzycznej polskich Karpat i Podkarpacia. Pani Aleksandra Szurmiak niekwestionowany autorytet w swojej dziedzinie, znana z licznych publikacji, artykułów i opracowań, wieloletnia wykładowczyni i prelegentka dziesiątek konferencji i seminariów organizowanych przez różnego typu placówki i ośrodki kulturalno-oświatowe. W komisji zasiądzie również Pani Michalina Wojtas choreograf, specjalistka od tańców Lachów Sądeckich, jurorka wielu konkursów folklorystycznych, wieloletni choreograf Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Lachy”, autorka i współautorka wielu książek, oraz Benedykt Kafel główny instruktor ds. folkloru Małopolskiego Centrum Kultury Sokół oraz Artur Czesak dialektolog.

Nadrzędnym celem organizacji festiwalu od wielu lat jest ochrona bogactwa kultury ludowej regionu ze szczególną dbałością o autentyczność obrzędów, gwary, muzyki, śpiewu i tańca. Cele realizacji zadania to:
1. Prezentacja najcenniejszych i autentycznych wartości wyrażonych w muzyce, tańcach, gwarze oraz obrzędach i zwyczajach ludowych.
2. Dokumentacja i archiwizacja najcenniejszych wartości kultury ludowej tego regionu.
3. Krzewienie kultury ludowej.
4. Kultywowanie i popularyzowanie folkloru Ziemi Limanowskiej wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych
5. Kultywowania rodzimej tradycji ludowej i rozsławianie jej
6. Rozwijanie wrażliwości muzycznej wśród dzieci, młodzieży w celu wpojenia świadomości korzeni rodzimej kultury.
7. Promowanie autentycznego stroju, tańca, śpiewu i muzyki.
8. Zaznajomienie z instrumentami ludowymi / rekwizytami charakterystycznymi dla regionu.
9. Doskonalenie pracy instruktorów i kierowników grup.


„Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.”


Wszelkie informacje i aktualności na stronie : www.limanowianie.pl.
Informacji udziela:
Jacek Smaga
kontakt@limanowianie.pl

opr.ab

źródło: www.limanowianie.pl.

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama