„Izba przyjęć rzeczy biednych. Re_KOLEKCJE z Kantora" wystawa w Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Co łączy zbiory Muzeum Etnograficznego oraz twórczość Tadeusza Kantora? Wystawa „Izba przyjęć rzeczy biednych. Re_KOLEKCJE z Kantora" bada relację pomiędzy dziełem twórcy Teatru Cricot 2 i bytem Muzeum Etnograficznego, przykładając pojęcia BIO-OBIEKTU oraz RZECZYWISTOŚCI NAJNIŻSZEJ RANGI do pracy instytucji, która od stulecia gromadzi rzeczy ludzkie. Dlaczego? Po co?

Swoją kolekcję Muzeum tworzy w sposób bliski metodzie Kantora: wyrywając rzeczy z codzienności, a tym samym pozbawiając je więzi z życiem. Paradoksalnie, gromadząc przedmioty w szlachetniej intencji, jako przejawy kultury (cennej, bo wpisanej w życie), zarazem unicestwia ich żywotność, tworząc w ten sposób – chcąc nie chcąc – przestrzenie PRZEDMIOTÓW BIEDNYCH.

Czy Muzeum może zachować siłę i sprawczość takich rzeczy? Czy jest zdolne wytworzyć „ciśnienie potrzebne do wyrzucenia ładunku w przyszłość”? Czy może być miejscem, do którego przychodzi się, by szukać się prawdy o sobie?

Wystawa proponuje odczytywanie rzeczy ludzkich poprzez Kantora, którego pisma obficie przywołujemy, ale też poprzez własną wyobraźnię, pamięć, wrażliwość i otwarcie na perspektywę innych. Publiczność wkroczy (zaproszona zostanie) w przestrzeń peryferyjną Muzeum, niejako NA MARGINES wystawy stałej, to jest na strych, używany na co dzień jako magazyn podręczny ("marginesy zawsze są miejscem do rozszerzania wolnej wyobraźni").

Projekt finansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wernisaż wystawy:
29 października, godz. 18.00

Na zdjęciach m. in:
Okulary ochronne wykonane przez brata Ignacego, ogrodnika w klasztorze oo. Kamedułów,
Bielany, przed 1939 r.

Widz oglądający oddychające miarowo, ogromne miechy kowalskie, wchodzi w relację z przedmiotem, który powrócił do życia, Kaszów, ok 1832 r.

W wystawie pojawią się liczne odwołania do tekstów Tadeusza Kantora.

Miejscem wystawy „Izba przyjęć rzeczy biednych. Re_KOLEKCJE z Kantora” jest trzecie piętro ratusza – przestrzeń muzeum niedostępna dla odwiedzających, gdzie eksponaty oczekują na „terapię” (konserwację, renowację) – na zdjęciu stan sprzed montażu wystawy.

źródło: materiał prasowy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama