Gala Jubileuszowa Krystyny Prońko (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Doskonała technika, wysoka kultura muzyczna i niezwykły, oryginalny głos. Krystyna Prońko - jedna z najwybitniejszych, polskich piosenkarek wystąpiła w Krakowie podczas jubileuszowej gali, z okazji 45-lecia swojej twórczości.

Występ artystki odbył się 25 października (niedziela) w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków. Organizatorem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Artystka zaprezentowała się w odmienionej, pełnej emocji interpretacji swoich utworów, a jubileuszowy koncert był przekrojem przez wieloletnią twórczość wokalistki.

W trakcie prawie półtorej godzinnego występu usłyszeliśmy największe kompozycje gwiazdy m.in.: Jesteś lekiem na całe zło, Deszcz w Cisnej, Małe tęsknoty, Jutro zaczyna się tu sezon, Modlitwa, Niech moje serce kołysze ciebie do snu, Papierowe Ptaki i walczyk z filmu Halo Szpicbródka. Piosenkarce na scenie towarzyszył jazzujący, krakowski zespół, Wiesław Wilczkiewicz Ensemble.

Krystyna Prońko nie zawęża swojej twórczości do jednego gatunku muzyki i jest aktywna na polskiej scenie muzycznej od 45 lat. To absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Akademii Muzycznej w Katowicach, która swoją karierę wokalną rozpoczęła w rodzinnym zespole Refleks, w którym występowała wspólnie z braćmi: Piotrem (saksofon) i Wojtkiem (gitara basowa). Wielokrotnie zdobywała najwyższe trofea w Opolu. Po raz pierwszy uhonorowano ją w 1973 roku za interpretacje piosenek Po co ci to chłopcze i Umarłe krajobrazy. Pierwszy opolski sukces powtórzyła dwa lata później nagrodą za utwór Niech moje serce kołysze ciebie do snu. Interpretacja zdobyła ponadto tytuł piosenki roku w plebiscycie magazynu Non Stop.

Doskonałym wprowadzeniem do polskiego show biznesu było zaproszenie artystki do pracy w chórku Czesława Niemena w latach siedemdziesiątych XX wieku. Krystyna Prońko występowała również w chórkach ze Skaldami i Czerwonymi Gitarami głównie podczas tras zagranicznych do byłego Związku Radzieckiego.

Artystka ma w swoim dorobku udział w dużych formach muzycznych m.in. w postaci głównej roli w rock operze 3400 lat po Ikarze, roli Kobiety z Osiedla w oratorium Kolęda Nocka oraz udziale w polskich edycjach Good News Festiwal w 1990

tekst i zdj. Tomasz Cichocki
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama