Karpacki Festiwal Archeologiczny i otwarcie skansenu "Karpacka Troja" (duża galeria)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

TRZCINICA. W ten weekend zorganizowano Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza. Jednym z jego głównych, bardzo efektownych elementów było widowisko plenerowe pt. "Karpacka Troja - Dwa Oblicza", które powstało specjalnie w związku z otwarciem skansenu. Wzięło w nim udział Stowarzyszenie Historyczne Horda Włóczni i Młota z Nowego Targu.

Budowa skansenu archeologicznego w niewielkiej Trzcinicy lezącej koło Jasła trwała 13 lat. Karpacka Troja to pierwszy w Polsce obiekt muzealny, w którym połączono walory tradycyjnego skansenu archeologicznego z nowoczesną placówką muzealną. Z całej Polski zaproszono na dwudniowy Festiwal kilkuset rekonstruktorów.

- Karpacka Troja to niezwykłe miejsce na archeologicznej mapie Polski. Dzieje tutejszego grodu napisane zostały przez ludność zamieszkującą wzgórze w początkach epoki brązu (2100-1350 p.n.e.) oraz we wczesnym średniowieczu (770-1030 n.e.). Karpacka Troja posiada więc dwie archeologiczne twarze o równorzędnym znaczeniu, które znajdują swoje odzwierciedlenie zarówno na wystawie stałej, jak i w plenerowych rekonstrukcjach budownictwa mieszkalnego i obronnego - przypominają organizatorzy.

Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza teraz odbywa się po raz pierwszy, ale ma być coroczną imprezą i stać się świętem nie tylko miłośników pradziejów i wczesnego średniowiecza, ale wszystkich osób, które chciałyby doświadczyć i dotknąć rzeczywistości, w której żyli nasi przodkowie.

W programie sobotnim znalazły się m. in. rekonstrukcja obrzędu intronizacji nowego księcia, rekonstrukcja bitwy oraz obrzędu pogrzebowego księcia, pokaz kulinarny kuchni wczesnośredniowiecznej wraz z degustacją potraw, „Legenda o Ilji Muromcu” – opowieść o bohaterze tradycyjnej średniowiecznej opowieści epickiej, prezentacja pradziejowej mody oraz koncerty zespołu Percival, Tryzna i „Słowiański Mit o Stworzeniu Świata”, czyli spektakl, którego integralną częścią byla opowieść o mitach i wierzeniach Słowian.

Na niedzielę zaplanowano opowieść na motywach legend i baśni węgierskich „Drzewo sięgające nieba”, pojedynki rycerskie oraz łucznicze, rekonstrukcje bitewne, wróżby związane z urodzajem (na podstawie przekazów z Rugii), widowisko teatralne „Troja - historia prawdziwa” w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej Aula i chóru Soli Deo oraz koncerty.

Przez cały czas trwania Festiwalu organizowane są prezentacje wykonywania narzędzi, produkcji naczyń, broni, ozdób, odlewanie brązu, bicie monet, strzelanie z łuku. Można także zwiedzać obóz wojów wczesnośredniowiecznych lub wziąć udział w konkursach i zabawach przygotowanych dla publiczności.

Trzcinica leży w południowo-wschodniej części Polski, w województwie podkarpackim, kilka kilometrów na północny-zachód od Jasła, nad doliną rzeki Ropy.

Zdj. Piotr Korczak

s/

źródło: Podhale24.pl

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama