Od piątku pobierane będą drogowe opłaty elektroniczne od dużych samochodów

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W piątek 1 lipca wejdzie w życie rozporządzenie Rady Ministrów dostosowujące polskie prawo do dyrektyw unijnych, wprowadzające opłatę dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony za przejazd wybranymi odcinkami autostrad, dróg ekspresowych i krajowych.

Każdy samochód, którego dotyczy ten przepis musi posiadać elektryczny czujnik tzw .viaBOX. Specjalne "bramki" ustawione przy każdym węźle drogowym oraz zjeździe będą rejestrowały pojazd ważący powyżej 3,5 tony. System naliczy, ile przejechał on płatnych odcinków dróg i do właściciela samochodu wyśle rachunek. Do 1 lipca ma być 430 takich konstrukcji.

W rozporządzeniu w sprawie obliczania maksymalnej stawki opłaty elektronicznej, przedłożonym przez ministra infrastruktury w marcu tego roku - czytamy, że należność będzie różnicowana ze względu na kategorie pojazdów, a także klasę emisji spalin.

Stawki za kilometr będą zróżnicowane, a wzór do obliczenia opłaty zawiera m.in. rodzaj drogi, wagę oraz klasę pojazdu w zależności od limitów emisji spalin (EURO). Dane te znajdują się na stronie www.viatoll.pl. Tam też można zapoznać się z mapą dróg objętych rozporządzeniem oraz obliczyć kwoty, które obowiązywać będą posiadany przez nas samochód.

W początkowym okresie obowiązywania systemu viaTOLL opłata elektroniczna ma być pobierana na 1565 km dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Założono, że w 2014 r. system opłaty elektronicznej obejmie ok. 2880 km autostrad, dróg ekspresowych oraz wybranych dróg krajowych.

Wg szacunków od lipca 2011 r. do czerwca 2018 r. wpływy z opłaty mają wynieść 14,2 mld zł co stanowić ma przychód Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowane są inwestycje drogowe.

s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama