Nagrody dla najlepszych sportowców

Krakowska tenisistka Agnieszka Radwańska pokonała kolarza Rafała Majkę i quadowca Rafała Sonika w plebiscycie sportowym „10 Asów Małopolski”. Nagrody najlepszym sportowcom wręczył Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Zawodniczka Nadwiślanu Kraków wygrała w tym roku turniej Masters (nieoficjalne mistrzostwa świata) w Singapurze, Puchar Hopmana (z Jerzym Janowiczem), turnieje Tokio i w Tiencinie. Wystąpiła w półfinale Wimbledonu i w Pekinie. Sezon zakończyła na 5. miejscu listy WTA. Jest liderką reprezentacji Polski, która awansowała do Grupy Światowej.

Najlepsza polska tenisistka wygrała plebiscyt „10 Asów Małopolski” już po raz drugi, wcześniej w 2007 roku. Tuż za plecami Radwańskiej uplasowali się: Rafał Majka (trzeci kolarz Vuelty Espana) i Rafał Sonik (wygrał Rajd Dakar w kategorii quadów).

Historia plebiscytu sportowego „10 Asów Małopolski”, organizowanego przez Dziennik Polski sięga 1985 roku. Chodziarz Robert Korzeniowski wygrywał go pięciokrotnie, a biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk cztery razy. Na czele 16-krotnie byli przedstawiciele sportów letnich i siedem razy sportów zimowych. W latach 2013-14 wygrywał skoczek narciarski Kamil Stoch. Od 2011 roku partnerem plebiscytu, odbywającego się pod patronatem Marszałka, jest Województwo Małopolskie.

W tegorocznej edycji 36 kandydatów do nagrody zaproponowali dziennikarze, ale zwycięzcę Plebiscytu wyłonili w głosowaniu za pomocą kuponów i SMS-ów czytelnicy „Dziennika Polskiego”. Przyznano także wyróżnienia dla Trenera i Odkrycia Roku oraz Honorowe Asy Sportu.

Pierwsza dziesiątka Plebiscytu "10 Asów Małopolski":
1. Agnieszka Radwańska,
2. Rafał Majka,
3. Rafał Sonik,
4. Kamil Stoch (skoczek KS Eve-nementu Zakopane jest brązowym medalistą MŚ w Lahti),
5. Justyna Kowalczyk (biegaczka narciarska AZS AWF Katowice jest brązową medalistką MŚ w Lahti),
6. Krzysztof Mączyński (piłkarz Wisły Kraków z reprezentacją Polski awansował do finałów ME we Francji),
7. Tadeusz Błażusiak (motocyklista Automobilklubu Krakowskiego szósty raz z rzędu został mistrzem świata w SuperEnduro),
8. Jan Krzysztof Duda (szachista MKS MOS Wieliczka wywalczył wicemistrzostwo świata do lat 20),
9. Piotr Petryla, Piotr Ogrodnik, Grzegorz Banaszczyk (żeglarze KŻ Horn Kraków są mistrzami świata w klasie Micro),
10. Mateusz Dylawerski (zawodnik Krakowskiego Klubu Taekwondo jest podwójnym mistrzem świata indywidualnie).

Odkryciem Roku uznano Bartosza Kapustkę. Piłkarz Cracovii zadebiutował w naszej kadrze i strzelił dwie bramki z Gibraltarem i Islandią. Trenerem Roku został wybrany Jacek Zieliński, szkoleniowiec „Pasów”, który uratował zespół przed spadkiem z ekstraklasy.

Tytuł Honorowych Asów Sportu przyznano byłym trenerom piłki ręcznej Edwardowi Surdyce (w dorobku złote medale ze szczypiornistkami Cracovii i prowadzenie reprezentacji Polski), Boguchwałowi Fularze (mistrz kraju z Hutnikiem Kraków i sukcesy odniesione z reprezentacją Egiptu) oraz Stanisławowi Majorkowi, który doprowadził Polskę do brązowego medalu IO w Montrealu w 1976 roku.