Małopolska po burzach - jeden alarm i pięć stanów pogotowia przeciwpowodziowego

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Lokalne podtopienia i uszkodzenia budynków to efekt burz, jakie przeszły nad Małopolską w środę wieczorem i w nocy ze środy na czwartek. Obecnie w województwie obowiązuje jeden alarm przeciwpowodziowy, w pięciu miejscach ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego.

Intensywne burze na obszarze województwa małopolskiego spowodowały lokalne podtopienia i uszkodzenia budynków w powiatach: wadowickim, oświęcimskim, suskim i brzeskim.

Alarmy przeciwpowodziowe:

- gm. Bobowa (pow. gorlicki)

Pogotowia przeciwpowodziowe:

m. Tarnów
pow. tarnowski
pow. brzeski
gm. Korzenna (pow. nowosądecki)
gm. Muszyna (pow. nowosądecki)

Stan wód na godz 8:

przekroczenia stanów alarmowych

rz. Biała w m. Ciężkowice (pow. tarnowski) o 76 cm
rz. Ropa w m. Klęczany (pow. gorlicki) o 5 cm

przekroczenia stanów ostrzegawczych

na rz. Dunajec w m. Nowy Sącz (pow. nowosądecki) o 30 cm
na rz. Dunajec w m. Czchów (pow. brzeski) o 18 cm
na rz. Dunajec w m. Żabno (pow. tarnowski) o 35 cm
na rz. Białej w m. Grybów (pow. gorlicki) o19 cm
na rz. Białej w m. Koszyce Wielkie (pow. proszowicki) o38 cm.

Straty na terenie województwa małopolskiego:

Po przejściu burz w w środę po południu uszkodzone zostały 23 budynki. Najbardziej ucierpiała miejscowość Graboszyce (gm. Zator, pow. oświęcimski).

Powiatowy Inspektorat Budowlany ocenił, że stan kamienicy przy ul. Czarnowiejskiej w Krakowie uniemożliwia zamieszkanie. Ewakuowane 15 osób nadal będzie mieszkać w hotelu.

W powiecie oświęcimskim - w gm. Zator uszkodzonych zostało ok. 17 budynków mieszkalnych w tym 4 poważnie (zerwane dachy, uszkodzone konstrukcje budynków).

W powiecie wadowickim – gmina Kalwaria Zebrzydowska uszkodzony 1 budynek, gmina Wieprz - 3.

W powiecie suskim w gminie Stryszawa - uszkodzone 2 budynki (zerwane poszycie dachowego i pożar poddasza od uderzenia pioruna).

Prognoza pogody

W czwartek, 21 lipca, meteorolodzy także przewidują opady deszczu, miejscami na południu województwa o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Możliwe burze. Suma opadów lokalnie wyniesie do 20 mm.

W związku z prognozowanymi opadami lokalnie o charakterze burzowym, w zlewniach Raby, Dunajca i Białej Tarnowskiej spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych, a lokalnie alarmowych.

Na pozostałych dopływach Wisły wzrosty poziomu wody wystąpią na granicy strefy stanów średnich i wysokich. Lokalnie możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych.

oprac. p/

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama