Mistyczna świat karpackich wierzeń - wernisaż w Mszanie Dolnej

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Kasztel - Folwark Stara Winiarnia w Mszanie Dolnej, Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Nowym Targu i Towarzystwo Ziemi Mszańskiej zapraszają na wernisaż wystawy pt. „Mistyczny świat Karpackich wierzeń w fotografii Zofii Kity” oraz prezentację książki pt. „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich”.

Piątek 15 stycznia godz. 18.00
Kasztel Folwark Stara Winiarnia, ul. Ogrodowa 2 w Mszanie Dolnej

PROGRAM:
godz. 18.00 Wernisaż wystawy pt. „Mistyczny świat karpackich wierzeń w fotografii Zofii Kity”;
godz. 18.45 Występ Zespołu Regionalnego „Porębianie”;
godz. 19.00 Prezentacja książki pt. „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich”;
godz. 19.45 Występ Zespołu Regionalnego „Porębianie”;
godz. 20.00 Zakończenie spotkania.

Spotkanie realizowane jest w ramach Programu edukacyjno-naukowego pn. „Karpaty pełne czarów” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Powiatu Limanowskiego.

Autorką wystawy fotograficznej jest Pani Zofia Kita prywatnie i zawodowo związana z Limanową. Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego oraz Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Od szeregu lat jej pasją jest fotografia artystyczna i portretowa. Swoje zainteresowania umiejętnie łączy z pracą zawodową w rodzinnej firmie, wykonując reportaże ślubne i okolicznościowe oraz zdjęcia studyjne i reklamowe. Obok pracy zarobkowej wiele czasu i zaangażowania poświęca działalności społecznej na rzecz swojej „małej ojczyzny”. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Ziemia Limanowska „To Lubię”. Prezentowana w myślenickim muzeum wystawa jest jej debiutem, ale niezwykle udanym, o czym mogą świadczyć bardzo pozytywne recenzje uczestników piątkowego wernisażu.

Na tablicy wprowadzającej napisał: „Wychowałam się na wsi bajkowo otoczonej górami, której niegdyś ludność głównie utrzymywała się z rolnictwa. Od najmłodszych lat pomagałam rodzicom w pracach polowych, wszystko miało swój czas i sens. Długie zimowe wieczory spędzone w blasku ognia, obfitowały w niesamowite opowieści o tamtych czasach. Gdy nie było lekarzy, a na każdą przypadłość znano jakieś lekarstwo, gdy uzdrawiano modlitwą, rzucano i zdejmowano uroki. Babcia znała wszystkie miejsca gdzie wodzi i gdzie spotkano światełka, ostrzegała nas też przed kąpielą w bani, bo tam mieszkały topielce. Gdy zbliżała się burza zawsze świeciliśmy gromnicę, a na balkon wystawialiśmy łopatę do chleba. Inspiracje do powstania wystawy były we mnie od dziecka, trochę zapomniane przez lata braku kontaktu z tamtym światem, odżyły na nowo po przeczytaniu książki „Karpaty pełne czarów”. Nigdy nie potrafiłam rysować, więc zrobiłam zdjęcia, bo dzięki nim, mogę po części to wszystko co jest we mnie zobrazować.”

Zdjęcia do tej wyjątkowej wystawy wykonane zostały w połowie sierpnia bieżącego roku w plenerach Kamionki Małej w Beskidzie Wyspowym oraz w Izbie Regionalnej w Męcinie. W sesji fotograficznej wzięły udział modelki, mieszkanki powiatu limanowskiego Panie: Marta Augustyn (Kamionka Mała), Maria Augustyn (Kamionka Mała), Dominika Bulanda (Pisarzowa), Natalia Kulig (Limanowa), Klaudia Kwaśniewska (Siekierczyna), Ewelina Łabuz (Limanowa), Stanisława Oleksy (Męcina). Stroje w jakich możemy oglądać Panie na fotografiach zostały bezpłatnie udostępnione przez Koło Gospodyń Wiejskich z Męciny.

Wystawa pt. „Mistyczny świat karpackich wierzeń”, której kuratorem jest Robert Kowalski, stanowi częścią większego Programu edukacyjno-naukowego pn. „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich”. Jest on realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu na terenie województwa małopolskiego przy współpracy z wieloma instytucjami kultury na terenie Województwa Małopolskiego.
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama