Plany Muzeum Narodowego na lata 2016 - 2020

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Otwarcie wystawy "Maria. Mater Misericordiae" i Pawilonu Józefa Czapskiego to najważniejsze wydarzenia 2016 roku zaplanowane przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Ponadto, m.in. ukłon w stronę sztuki współczesnej autorstwa Ewy Kuryluk oraz rzeźby Gian Lorenzo Berniniego

Z ciekawych ekspozycji: 23 czerwca, Muzeum Narodowe w Krakowie otworzy najważniejszą polską wystawę 2016 roku: "Maria. Mater Misericordiae" - jedyną oficjalną ekspozycję sztuki w ramach ŚDM 2016, organizowaną razem z Watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży. Zobaczymy klasykę malarstwa najsłynniejszych włoskich, hiszpańskich, niemieckich i niderlandzkich artystów, takich jak np. Donatello, Mantegna, Vasari czy El Greco.

Odwiedzając wystawę, obejrzymy blisko 100 dzieł sztuki, których bohaterką jest Maria Matka Miłosierdzia - w tym m.in. wizerunek Marii w płaszczu opiekuńczym, Pietę czy Matkę Boską karmiącą Dzieciątko. Ekspozycji towarzyszyć będą koncerty i pokaz specjalny.

Na tydzień przed otwarciem wystawy w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM zostanie zaprezentowane dzieło wybitnego barokowego artysty. - Przysłowiową forpocztą najważniejszej polskiej wystawy roku będzie "Papieski splendor", czyli pokaz rzeźby Gian Lorenzo Berniniego, przedstawiającej medalion z wizerunkiem papieża Klemensa X. Nigdy wcześniej rzeźba ta nie była pokazywana w Polsce.

Drugą inwestycją Muzeum Narodowego w Krakowie w 2016 roku jest inauguracja działalności Pawilonu Józefa Czapskiego. W kwietniu zostanie otwarty Pawilon Józefa Czapskiego, który przede wszystkim ma przypominać sylwetkę tego artysty.

W Pawilonie będą się odbywać wydarzenia związane ze sztuką współczesną i prezentowały to, co aktualnie dzieje się w tej dziedzinie w Polsce i za granicą.

Propozycją dla miłośników sztuki współczesnej będzie wystawa "Nie śnij o miłości. Kuryluk", przedstawicielki polskiego hiperrealizmu - Ewy Kuryluk. Zobaczymy 54 prace z lat 1968-1978. Otwarcie wystawy zaplanowano w dniu 70-tych urodzin artystki, czyli 5 maja 2016 roku.

W tym roku działalność Muzeum w Nowym Roku będzie bardzo widoczna. Jednym z pomysłów nowej dyrekcji jest wyjście instytucji w przestrzeń miasta. - Muzeum nie może być wyłącznie miejscem, w którym odbywają się wystawy - musi wyjść na zewnątrz. Dlatego mamy w planach stworzenie m.in. szlaku Szymona Czechowicza

Co jeszcze w noworocznym harmonogramie Muzeum Narodowego w Krakowie? Kontynuacja cieszącej się dużą popularnością ekspozycji "Modna i już! Moda w PRL" i "Szuflada Szymborskiej" oraz otwarcie wystaw: "Sztuka węgierska 1830-1930" (Kolekcja Gabora Kovacsa), "Sztuka legionowa", "Obrazy Henryka Siemiradzkiego ze zbiorów Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie", "Trzeba z żywymi naprzód iść... Pamiątki po Adamie Asnyku w zbiorach MNK", "Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne" i "Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia".

Plany na kolejne lata? Muzeum Narodowe w Krakowie nie chce nastawiać się tylko na wystawy popularne, ale też inicjować wydarzenia skierowane do konkretnego odbiorcy.

W dalekosiężnych planach jest otwarcie w 2017 roku wystawy "Dziedzictwo". Z kolei na 2018 rok zaplanowano otwarcie wystawy "Niepodległość".

Wielkim bohaterem przyszłego roku będzie również Stanisław Wyspiański. - Po raz pierwszy Muzeum Narodowe pokaże mniej znane prace Wyspiańskiego - m.in. szkicowniki artysty, a nawet książki z jego biblioteki

A więc dewiza Muzeum Narodowego to: Przeszłość ma służyć przyszłości - to jasne. Ale staramy się też napisać nowy rozdział muzeum i skupić się nad tym, jak zdefiniować teraźniejszość

NOWOROCZNE SPOTKANIE Z MEDIAMI
poświęcone planom MNK w latach 2016 - 2020 odbyło się 19 stycznia 2016 roku w Gmachu Głównym MNK, al. 3 Maja 1.

W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli: dr hab. Andrzej Betlej – dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, dr hab. Andrzej Szczerski – zastępca dyrektora ds. naukowych i edukacji, dr hab. Łukasz Gaweł – główny specjalista ds. strategii, rozwoju i komunikacji oraz Marta Kłak-Ambrożkiewicz – kustosz MNK, Kierownik Zbiorów Jana Matejki.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe MNK
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama