Powstaje Komisja do spraw Pilicy (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Przyspieszenie w sprawie jednego z elementów Tarczy Polski. Raport z badań Przeciwlotniczego Systemu Rakietowo-Artyleryjskiego Pilica trafił właśnie do Inspektoratu Uzbrojenia MON. Podczas sejmowej prezentacji budżetu obronnego w Komisji Obrony Narodowej system został wymieniony jako jeden z tych, na których realizację MON zamierza popisać umowy w tym roku. Ma to potwierdzić specjalna Komisja do spraw oceny zasadności i celowości realizacji projektu.

Pilica to autonomiczny system w postaci samodzielnej baterii. Jest on w stanie osłaniać ważny rejon lub obiekt np. bazę lotniczą czy logistyczną, jako część systemu obrony przeciwlotniczej kraju. Bardzo ważna jest zdolność przemieszczenia go przy wykorzystaniu wojskowych samolotów transportowych. - Nasz produkt zawiera w 99 % polskie komponenty i oparty jest o rodzimą myśl techniczną – mówi członek zarządu Zakładów Mechanicznych Tarnów Tomasz Kieć. Został on także przedstawicielem producenta i integratora systemu w powstającej komisji. W tym gronie mają się znaleźć przedstawiciele: Szefa Sztabu Generalnego, Departamentu Polityki Zbrojeniowej, Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego oraz Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a także Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Badania systemu Pilica, prowadzone przy współudziale przedstawicieli Sił Zbrojnych RP, zakończyły się w listopadzie 2015 r. na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Wyniki potwierdziły funkcjonalność zaproponowanych rozwiązań. Warto podkreślić, że Zakłady Mechaniczne Tarnów w ramach przygotowania się do realizacji tego zamówienia pozyskały dofinansowanie ze środków publicznych w wysokości 22,5 mln zł, przy wkładzie własnym w wysokości 800 000 zł. W Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych przewidziano termin pozyskania przez MON do 2019 roku 6 baterii PSRA Pilica. Zakłady Mechaniczne Tarnów są gotowe do tego, by rozpocząć dostawy w przyszłym roku.

Przygotowanie do realizacji zadania było związane z powstaniem najnowocześniejszego w rodzimym przemyśle obronnym Centrum Badawczo-Rozwojowego. Pozwoliło to spółce na nabycie nowych kompetencji konstrukcyjno-produkcyjnych. Pilica wzbudza zainteresowanie potencjalnych odbiorców zagranicznych. Do czasu realizacji dostaw dla polskiej armii nie można jednak podjąć konkretnych rozmów w tym zakresie. Zaopatrywanie własnej armii w konkretny produkt jest bowiem bezwzględnym warunkiem początkowym dla wszystkich potencjalnych zagranicznych odbiorców sprzętu.

źródło: Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama