Święto Podziemi Rynku- czyli "Drążenie miasta" (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Do niedzieli trwać będzie - rozpoczęta dziś akcja - "Drążenie miasta", czyli zwiedzanie podziemi krakowskiego Rynku Głównego. Znajdującą się tam ekspozycję w zeszłym roku obejrzało ponad 324 tys. osób.

W ramach akcji można zwiedzać podziemia Rynku Głównego za darmo, lub za opłatą gdyż pula bezpłatnych wejściówek została już wcześniej wyczerpana, ale na wykłady i zajęcia w Podziemiach Rynku – wstęp bezpłatny (pierwszeństwo będą miały osoby z rezerwacją miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających)

Program:
28 stycznia (czwartek), godz. 18.00
mgr Marek Bebak (Instytut Muzykologii UJ) – wykład z prezentacją”Muzyczna panorama dawnego Krakowa”

29 stycznia (piątek), godz. 18.00
dr Jakub Kubieniec (Instytut Muzykologii UJ) – wykład „Średniowieczna muzyka liturgiczna w Krakowie”
Po wykładzie zapraszamy na krótki koncert pieśni średniowiecznych zespołu Flores Rosarum

30 stycznia (sobota), godzina 12.00

dr Magdalena Kwiecińska – Krakowska dźwiękosfera. Wirtualny spacer po niematerialnym dziedzictwie Krakowa – interaktywne zajęcia dla rodziców z dziećmi

Znajdująca się w podziemiach Rynku wystawa "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" to jedna z najpopularniejszych krakowskich atrakcji turystycznych. Od otwarcia we wrześniu 2010 r. widziało ją ponad 1,5 mln osób.

Ekspozycja ukazuje rolę Krakowa w średniowiecznej Europie i związki, jakie łączyły miasto z najważniejszymi ówczesnymi ośrodkami handlu i kultury. Zwiedzający mogą zobaczyć odnalezione przez archeologów pozostałości przedlokacyjnej, wczesnośredniowiecznej osady i cmentarzyska, a także fragmenty późniejszej zabudowy Rynku z czasów Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego.

Trasa wiedzie pomiędzy kamiennymi i ceglanymi murami piwnic dawnych obiektów handlowych, takich jak: Kramy Bolesławowe, Kramy Bogate i Sukiennice. Ciekawostką są fragmenty średniowiecznych bruków, które dają wyobrażenie, jak wówczas budowano drogi. Przy tworzeniu ekspozycji wykorzystano nowoczesne techniki multimedialne, służące do prezentacji obrazów, filmów fabularyzowanych, dźwięków i animacji, które tworzą iluzję tętniącego życiem średniowiecznego miasta.

Rezerwacja miejsc: Centrum Obsługi Zwiedzających (Rynek Główny 1, tel. 12 426 50 60, info@mhk.pl). Wstęp w niedzielę będzie wolny.


opr. i zdj. Tomasz Cichocki
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama