Akt oskarżenia przeciwko członkom międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnej migracji (film)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Funkcjonariusze Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej, we współdziałaniu ze służbami innych państw Unii Europejskiej i w ramach współpracy z Europolem, rozbili zorganizowaną międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem nielegalnej migracji cudzoziemcom pochodzącym z państw arabskich.

Zwieńczeniem kilkunastomiesięcznej pracy funkcjonariuszy SG jest akt oskarżenia, w ramach śledztwa prowadzonego przez Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, przeciwko 12 osobom podejrzanym o organizowanie i udzielanie pomocy w przekraczaniu wbrew przepisom granicy państwa, w tym 4 osobom podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Oskarżonym o kierowanie powyższą grupą przestępczą jest obywatel Syrii pozostający w związku małżeńskim z innym członkiem grupy, obywatelką Polski. Cudzoziemcy, którym grupa przestępcza organizowała nielegalną migrację, pochodzili głównie z Syrii i Iraku.

W ramach współpracy Straży Granicznej ze służbami takich krajów jak Austria, Niemcy, Słowacja, Grecja, Szwecja, Dania, a przede wszystkim Węgry zostało zatrzymanych blisko 100 cudzoziemców.

Szlak przerzutu nielegalnych migrantów wiódł z Grecji do Austrii. Następnie byli oni przerzucani przez terytorium Czech i Słowacji do mieszkań znajdujących się na terenie Krakowa i dalej przewożeni do Niemiec. Główny podejrzany ob. Syrii wraz ze swoją żoną, wykorzystując powiązania rodzinne i towarzyskie oraz werbując kierowców (ob. Polski), stworzył grupę osób na terenie kilku państw UE, która gotowa była do popełniania przestępstw w zamian za korzyści materialne.

Już w 2013 roku szczególna uwaga funkcjonariuszy ŚMOSG zwrócona była na pierwsze symptomy świadczące o pojawiających się bezpośrednio przy południowej granicy międzynarodowych organizatorów nielegalnej migracji na obszar Europy Zachodniej tzw. Szlakiem Bałkańskim.



- Czynności mające na celu zneutralizowanie działań tej grupy przestępczej Straż Graniczna podjęła już w 2014 roku czyli na kilkanaście miesięcy przed pojawiającymi się w mediach informacjami na temat fali nielegalnej migracji. Działania funkcjonariuszy Straży Granicznej w zwalczaniu przestępczości związanej z organizowaniem nielegalnej migracji mają znaczenie dla skuteczności kontroli przepływu do krajów Unii Europejskiej osób mogących brać udział w walkach w Syrii. Dotyczy to również osób mających jakikolwiek związek z Państwem Islamskim, w tym samozwańczego kalifatu na terytorium państwowym Iraku oraz Syrii - podsumowuje kpt. SG Katarzyna Walczak Rzecznik Prasowy Komendanta Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej.

opr.s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama