Rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej - historycznym szlakiem bojowym I Kompanii Kadrowej - formacji utworzonej w sierpniu 1914 przez Józefa Piłsudskiego prowadzi z krakowskich Oleandrów do Kielc. Pierwszy Marsz został zorganizowany przez legionistów w 1924 w 10 rocznicę wymarszu "Kadrówki". W tym roku zorganizowano go po raz 96.

Blisko sto lat temu z krakowskich Oleandrów wyruszyła w kierunku Królestwa Polskiego Pierwsza Kompania Kadrowa, która miała stać się zalążkiem przyszłego wojska Polski Niepodległej. Na jej czele stał Józef Piłsudski.

W okresie II Rzeczypospolitej Marsz był największym przedsięwzięciem organizowanym przez Związek Strzelecki. Rozpoczynał się 6 sierpnia i trwał trzy dni. Jego trasa prowadziła przez Michałowice, gdzie "Kadrówka" obaliła słupy graniczne państw zaborczych, Miechów i Jędrzejów. Marsz miał charakter zawodów sportowo – paramilitarnych. W każdym roku brało w nim udział kilkaset osób. W 1926 na mecie w Kielcach z uczestnikami marszu spotkał się Józef Piłsudski. Patronat nad Marszem sprawował m.in. prezydent RP Ignacy Mościcki. W okresie międzywojennym odbyło się 15 marszy.

W okresie powojennym Marsze były zakazane. Dopiero na fali wydarzeń początku lat 80. powrócono do idei Marszu. Po 1989 r. Marsz powrócił do formuły przedwojennej. Bierze w nim udział ponad 400 osób. Uczestnicy to m.in. członkowie Związku Piłsudczyków, organizacji strzeleckich, harcerze, młodzież ze szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, a także żołnierze WP z jednostek dziedziczących tradycje legionowe oraz młodzież z Wileńszczyzny i Podola, a także oficerowie 1 Korpusu Niemiecko-Holenderskiego z Munster.

Marsz trwa od 6 do 12 sierpnia. Rozpoczyna się na krakowskich Oleandrach, a kończy w Kielcach pod pomnikiem "Czwórki Legionowej" i Pałacem Biskupów Krakowskich.

Zdj. Bartłomiej Cisak

s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama