Uroczysta gala 16. Ogólnopolskiego Festiwalu „Albertiana” (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, pod honorowym patronatem Prezydenta RP, odbyło się wielkie święto artystów niepełnosprawnych intelektualnie – uroczysta gala 16. Ogólnopolskiego Festiwalu „Albertiana”, który zorganizowano razem z Fundacją im. Brata Alberta.

„Kimkolwiek jesteś, jesteś kochany. Pamiętaj, że każde życie, nawet bezsensowne w oczach ludzi, ma wieczną i nieskończoną wartość w oczach Boga” – brzmią słowa Jana Pawła II, które Anna Dymna cytuje w trakcie otwarcia każdego finału „Albertiany”.

W najpiękniejszym z polskich teatrów, uniosła się Kurtyna Siemiradzkiego, a chór Vox Populi, pod dyrekcją prof. Rafała Marchewczyka, wykonał „Miłość” Czesława Miłosza, z muzyką Abla Korzeniowskiego, spektakle zaprezentowało pięć zespołów – tegoroczni zwycięzcy Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. Zaśpiewali także soliści wyłonieni, w trakcie eliminacji, w pięciu regionach kraju. Jak co roku, z przedstawieniem pozakonkursowym, wystąpił Teatr „Radwanek” (spektakl „Piekarenka Brata Alberta” – scen.: Marta Guśniowska, reż.: Anna Dymna).

Po raz kolejny podczas tego wydarzenia wręczono Medali Świętego Brata Alberta, osobom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy potrzebującym. Tegorocznymi laureatami wyróżnienia byli: Monika Kuszyńska, piosenkarka z Łodzi – za wolę walki z niepełnosprawnością oraz za wspieranie organizacji charytatywnych; Kaja Godek z Warszawy, matka dziecka niepełnosprawnego – za obronę życia dzieci niepełnosprawnych; Mariusz Wlazły z Wielunia, zawodnik PGE Skry Bełchatów – za działalność na rzecz dzieci chorych i niepełnosprawnych na terenie województwa łódzkiego, i Jan Kościuszko z Krakowa, restaurator – za wieloletnią działalność na rzecz osób bezdomnych i potrzebujących pomocy oraz za organizację Wigilii na Rynku Głównym.

Galę 16. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” uświetnił występ Moniki Kuszyńskiej oraz Michała Ziomka, zwycięzcy Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

Na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego zaprezentowali się
– zespół teatralny BEZ KURTYNY z Zespołu Szkól nr 24 w Toruniu (przedstawienie: „Tron”)
– zespół teatralny CO NIECO z Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku (przedstawienie: „O śpiącym królewiczu”)
– zespół teatralny BEZ NAZWY z Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Gliwickiej w Zabrzu (przedstawienie: „Bajka o drzewie”)
– zespół teatralny KRESKA z Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Rykach (przedstawienie: „Bajka o uczuciach”)
– zespół teatralny TEATR POD JABŁONKĄ z Fundacji „Przyjazny Dom” we Wrocławiu (przedstawienie: „Burza”)

Jako soliści wystąpili:
– Anna Śledziewska ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Wsi Ełckiej (utwór: „Bombonierka”)
– Karolina Przybysz z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu Ludzi Cierpiących na Padaczkę Oddział Łódzki w Ozorkowie (utwór: „Alleluja”)
– Paulina Michalska z Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie (utwór: „Między ciszą a ciszą”)
– Yessica Motyl ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mielcu (utwór: „Jaka róża, taki cierń”)
– Artur Kurek z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Trzebnicy (utwór: „Ludzkie gadanie”)

Dla laureatów Medalu Brata Alberta zagrał 21-letni pianista Arkadiusz Pietrzyk, uczeń Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 4 w Krakowie.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Fundacji "Mimo Wszystko"
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama