Na krakowskim Salwatorze odbywa się coroczny odpust Emaus.

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Na krakowskim Zwierzyńcu odbywa się jeden z najstarszych i najpopularniejszych odpustów w Polsce: Emaus. Co roku ulice przy kościele świętego Salwatora zastawione są kolorowymi kramami. Sprzedawane są głównie słodycze i zabawki. Przede wszystkim plastikowe, ale nie brakuje również tych wykonanych ręcznie z drewna.

Tradycja Emausu sięga średniowiecza i nawiązywała do wydarzeń opisywanych w Ewangelii. Drugiego dnia świąt wychodzono z miasta poza mury do kościoła. Tak, jak uczniowie, którzy szli do Emaus pod Jerozolimą.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w swoim oddziale w Domu Zwierzynieckim, organizuje "Przystanek Emaus". W czasie spotkania najmłodsi uczestnicy odpustu uczą się o zapomnianych zwyczajach wielkanocnych, oryginalnych zabawkach i tradycjach związanych z krakowskim Emausem.

Odbędą się po raz kolejny warsztaty dla dzieci podczas których można będzie własnoręcznie wykonać dawne zabawki odpustowe. Dorośli będą mogli przypomnieć sobie Emaus sprzed lat, zobaczyć film dokumentalny „Krakowskie tradycje: Emaus na Zwierzyńcu” (od 10.00 o każdej pełnej godzinie), zwiedzić wystawę poświęconą tradycyjnym pamiątkom emausowym, pokonkursową wystawę drzewek emausowych i ekspozycję czasową „Zwierzyniec zaprasza: Dębniki".

s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama