TPN zaprasza do rozmów Podhalan, którzy rozświetlają krzyż na Giewoncie. "Do tej pory robili to nielegalnie"

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Tatrzański Park Narodowy w Zakopanem poinformował, że zaprosił do rozmów Podhalańczyków, który w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II rozświetlają krzyż na Giewoncie. Park nie chce, żeby ta tradycja była kontynuowana.

Oto dzisiejszy komunikat TPN:

„Zbliża się kolejna rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II. Przez kilka ostatnich lat grupa Podhalańczyków w geście pamięci 2 kwietnia, o godz. 21.37 rozświetlała krzyż na Giewoncie. Z powodu ograniczeń obowiązujących w parku narodowym robili to nielegalnie. Ponieważ jednak szanujemy motywację organizatorów, zaprosiliśmy ich do współpracy.

Zdajemy sobie sprawę, że rocznica śmierci Jana Pawła II to dla większości Polaków chwila szczególna, dlatego w całym kraju organizowane są różne upamiętniające wydarzenia – msze, koncerty, wystawy.

Wiadomo też, że Tatry były jednym z bardziej ukochanych miejsc Papieża. Kochał je zapewne z tych samych powodów, dla których są one bliskie większości z nas. Nieskażona piętnem cywilizacji przyroda ma w sobie coś urzekającego. Większość z nas nosi w sobie sprzeciw wobec jakiejkolwiek infrastrukturyzacji Tatr. Tak też zapewne myślał sam Ojciec Święty, gdy mówił: „Pilnujcie mi tych szlaków”.

Do wszelkich inicjatyw podejmowanych w parku narodowym musimy podchodzić ze szczególną rozwagą. Światło, o którego pojawieniu się na Giewoncie dyskutujemy, które towarzyszy nam od tysięcy lat, a w Tatrach często ratuje życie – w pewnych sytuacjach jest zbawienne, w innych zaś jest czymś obcym i niepotrzebnym. Jeśli więc światło nie jest w danym miejscu potrzebne, to po prostu nie należy go stosować.

Mając w pamięci słowa Jana Pawła II i jego miłość do Tatr, poprosiliśmy organizatorów akcji o uszanowanie zasad obowiązujących w Tatrzańskim Parku Narodowym. Chętnie włączymy się do pomocy w organizacji obchodów, ale w taki sposób, by nie wchodziły one w konflikt z nadrzędnym naszym obowiązkiem, czyli ochroną przyrody”.

oprac. r/ zdj. Ł. Sowiński
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama