Uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Z udziałem Episkopatu Polski i ok. 30 tys. wiernych na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości ku czci NMP Królowej Polski. To jedno z najważniejszych świąt i jeden z największych odpustów. Mszę św. na szczycie celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Pod hasłem „Z Maryją dziękujemy za 1050 lat chrztu Polski” na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości odpustowe ku czci Królowej Polski. Biskupi wraz ze zgromadzonymi wiernymi dokonali nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej. Przywołany zostanie także Milenijny Akt Oddania Maryi za wolność Kościoła w Polsce i na świecie z 1966 r., w 50. rocznicę jego złożenia.

„Pragniemy wyrazić z całym Kościołem katolickim w Polsce wdzięczność i uwielbić Boga w Trójcy Świętej Jedynego za włączenie w minionych wiekach wszystkich pokoleń naszych rodaków w nurt życia wiecznego” – czytamy m.in. w nowym Akcie Zawierzenia Matce Bożej Episkopatu w jedności z Kościołem w Polsce i z Polonią w 1050. rocznicę Chrztu Polski.

Wypowiedzenie nowego aktu zawierzenia w rocznicę Chrztu Polski stanowi nawiązanie do wydarzeń z 3 maja 1966 r., kiedy to Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego dokonał oddania Maryi za wolność Kościoła w Polsce i na świecie.

Tegoroczna uroczystość to dziękczynienie za 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz 50. rocznicę Milenijnego Aktu Oddania. Szczególnym akcentem święta jest złożenie nowego Aktu Zawierzenia Matce Bożej podpisanego na Jasnej Górze przez polskich biskupów.

Obchodzona 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Jednak już Papież Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania „Królowo Polski” na stałe do Litanii loretańskiej. W tym samym roku ustanowił też dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski. Po zakończeniu I wojny światowej, po uzyskaniu niepodległości przez Polskę biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na całą Polskę. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Kazimierza. Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to Pius XI w 1923 roku na prośbę biskupów zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja. W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję – Królową Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego Narodu. Od 1992 r. (tak jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski – dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji w roku 1791, jak i święta Królowej Polski.

opr.s/ zdj. Niedziela/Episkopat.pl
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama