Przygotowania do krakowskiego Copernicus Festival (zdj.)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W dniach 17–22 maja 2016 roku już po raz trzeci odbędzie się Copernicus Festival w Krakowie. W tym roku będzie dotyczył pojęcia piękna. Wśród sław nauki pojawi się wiele osób związanych z kulturą i literaturą.

Zanim odbędzie się Festiwal o jego programie opowiadali na konferencji prasowej w kawiarni De Revolutionibus przedstawiciele Rady Programowej Festiwalu – Bartosz Brożek i Jacek Ślusarczyk.

Piękno jest dziedziną rozpatrywaną nie tylko przez pryzmat sztuki. Nasze subiektywne odczucia estetyczne zależą często od wpływów społecznych jak i biologicznych, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. W trakcie wykładów, wystaw i debat uczestnicy festiwalu będą zastanawiać się, czym jest piękno i jak ono wpływa na nasze postrzeganie świata.

Copernicus Festival popularyzuje jeden z ważniejszych elementów kultury – naukę. Nauka kształtuje nasz sposób postrzegania świata, jak i wpływa całość tego, co nazywamy kulturą. Istnieje pokusa, aby teorie naukowe przeciwstawiać sztuce i literaturze, gdy tymczasem należą one do rdzenia cywilizacyjnych tradycji Zachodu.

Jakie są kryteria piękna i jego natura – ontologiczna czy kulturowa? Rozważane będą pojęcie piękna rozumiane przez takie dziedziny jak matematyka, fizyka czy religia.

Czy znaczenie estetyki wynika z naszych ewolucyjnych przystosowań do postrzegania świata? A może piękno to wyższa kategoria, drzemiąca w transcendencji, pięknym słowie czy pejzażu? W trakcie wykładów, wystaw i debat, będzie wiele okazji, żeby zastanowić się, czym jest piękno i jak wpływa na nasze percepcję codzienności.

Gościem festiwalu będzie Semir Zeki, twórca neuroestetyki – dziedziny zajmującej się badaniem postrzegania pojęć piękna w mózgu. Na Copernicus Festival wykład wygłosi także Gregory Chaitin, wybitny matematyk zajmujący się problemem złożoności. Opowie o pięknie w fizyce, matematyce i biologii.

Oprócz tego warto wymienić debatę z Johnem Banvillem, o tym, czy warto umrzeć za jedno piękne zdanie. O dalszych wymiarach piękna powie również Julian Barbour (fizyka), a także polscy ludzie nauki (Jerzy Vetulani) czy pisarze (Stefan Chwin). W koncercie wystąpi Julia Marcell.

Prócz debat i wykładów w naukowy sposób przedstawiających problematykę piękna, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z pasmami Perceptio i Inventio. Pierwsze z nich przedstawiać będzie piękno w niekonwencjonalny sposób – czy to w kuchni (dyskusja "Piękne żarcie" z Wojciechem Nowickim i Markiem Bieńczykiem) czy w muzyce (koncert "Symetria w muzyce" z wykładem prof. Anny Brożek).

Inventio dotyczyć będzie połączenia sztuki z nowymi technologiami. Podczas wystawy można będzie zobaczyć między innymi ekrany 3D, rzeźby kinetyczne, eyetrackery, Samsung Oculus i walki robotów, natomiast na wykładach poruszane będą tematy związane wirtualną rzeczywistością, designem i estetyką interakcji.

Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach festiwalu jest bezpłatne.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Copernicus Festival
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama